Orgeneral Hulusi Akar Kimdir ?

Orgeneral Hulusi Akar Paşa Kimdir ? Nerelidir ?

Orgeneral Hulusi Akar Paşa

Türk ordusunun 29’uncu Genelkurmay Başkanı, İbrahim ve Nimet Akar’ın oğlu Hulusi Akar Paşa, 1952’de Kayseri’de doğdu. İlk ve orta tahsilini Kayseri’de tamamlayan Hulusi Paşa; 1972’de Harp okulundan, 1982’de Harp akademisinden, 1985’te Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1987’de ise Amerikan Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun oldu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde akademik çalışmalara katıldı. Doktora çalışmasını Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı.

49 yıl üniforma giydiği askerlik hayatında yurt içinde ve yurt dışında birlik ve karargahlarda çeşitli görevler ifa eden Hulusi Paşa; Kıbrıs’ta, Bosna Hersek’te ve İtalya’da bulundu. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve İstanbul’da 3’üncü NATO Kolordu Komutanlıkları görevlerini ifa etti.

2011’de orgeneralliği terfi ederek sırasıyla Genelkurmay 2’inci Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüten Hulusi Paşa, 2015’te Genelkurmay Başkanı oldu.

09 Temmuz 2018’te Milli Savunma Bakanı olarak atanan Hulusi Paşa, Şule AKAR hanımefendi ile evli olup bir erkek bir kız evlat sahibidir.

Akar, hayatını Hakk’a tapan milletinin egemenlik ve bağımsızlığı ile milli, manevi ve tarihi değerlerin korunup yüceltilmesine adadı. Her zaman olduğu gibi FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde de milletinin yanında, teröristlerin karşısında dimdik durup canını hiçe sayarak bu alçak girişimin akamete uğratılmasında önemli rol oynamıştır.

Hulusi Paşa’nın Genelkurmay Başkanlığı döneminde devletimizin ve milletimizin bekasını hedef alan FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütleri başta olmak üzere, her türlü tehlikeye karşı azimle mücadele etmiştir. Yurt içinde Çukur operasyonları, sınır ötesinde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve İdlib harekâtları icra edildi.