Alper Gezeravcı Kimdir ?

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı kimdir ? Alper Gezeravcı evlimidir ? Alper Gezeravcı kaç yaşında ve ne iş yapmaktadır ?

İlk Türk Astronot Alper

Alper Gezeravcı ilk uzaya giden bir Türk insanıdır.

Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 yılında Mersin Slifike’de dünyaya gelmiştir. Türk Hava Kuvvetleri’nde askerî pilot ve uzaya çıkan ilk Türk astronottur. Alper Gezeravcı’nın evli olmadığı bilinmektedir.

Gezeravcı, 2001’de İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği dalında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Dayton, Ohio’daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmıştır.

Gezeravcı, Türk Hava Harp Okulu’nda elektronik mühendisliği okudu ve ayrıca Dayton, Ohio’daki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim gördü. Türk Hava Kuvvetleri’nde 21 yıllık tecrübeye sahip F-16 pilotudur.

Alper Gezeravcı 19 Ocak 2024 tarihinde Türkiye saati ile 00:49’da Axiom Space-3 misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı. Türk Bayrağının yanında Gezeravcı, aile fotoğraflarını ve Yörük kültürünü temsil eden eşyalar götürdü. Astronot Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün geçirmektedir.

Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü olan ‘İstikbal Göklerdir’ oldu.

Dünyada ise uzaya giden ilk insan, Sovyetler Birliği tarafından 12 Nisan 1961’de gönderilen Yuri Gagarin‘di. Ay’a ilk ayak basan kişi ise 20 Temmuz 1969’da ABD’den Neil Armstrong oldu.