Kayseri’ye Hızlı Trenin Geleceği Tarih Belli Oldu

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) Projesini inceledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı

Memduh Büyükkılıç, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiye ve T9 tüneli çalışma sahasını inceledi. Büyükkılıç, brifingin ardından 142 kilometrelik yüksek hızlı tren güzergahında 2 istasyon, 8 adet NATM tünel, 7 adet güvenlik tüneli, 5’i viyadük 18 köprü, 136 alt/üst geçit planlanan projenin şantiye alanında incelemelerde bulundu.

Edinilen bilgilere göre Ankara – Kayseri Yüksek Hızlı Tren projesinde 1200 kişi çalışıyor. Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nde çalışmaların 2027-2028 yıllarında tamamlanması hedefleniliyor.

Kayseri-Ankara hızlı treni, 142 kilometrelik Yerköy’e kadar olan Kayseri hattı, sonrasında da Ankara’ya yapılmış olan ve devam eden hızlı tren hattının kullanılması şeklinde olacak.

Kayseri’den Ankara’ya 2 saatte, oradan da devam eder Kayseri-İstanbul toplamda 5 saat içerisinde hızlı trenle İstanbul’a ulaşma imkanı olacak.

Kayseri’nin vizyon projelerinden olan Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi, Himmetdede, Yenifakılı, Şefaatli’den geçerek, Kayseri’yi, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattından Ankara’ya, Ankara-Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattı üzerinden de İstanbul’a kadar bağlayacak. Kayseri-Ankara-İstanbul arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak proje ile Kayseri-Ankara arasındaki mesafe 2 saate, Kayseri-İstanbul arası ise 5 saate inecek.

Ayrıca proje ile yıllık 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşıma kapasitesine ulaşılması öngörülüyor.