Bu plakalı araçlar trafiğe çıkamayacak

APP plakaların kullanımları için yeni kararlar alındı. Bu plakaya sahip araçlar trafiğe çıkamayacak.

APP plakaların kullanımları için

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulamaya geçildi. APP plakaların kullanımları için yeni kararlar alındı. Bu plakaya sahip araçlar trafiğe çıkamayacak.

Alınan yeni karardan sonra uygulamaya geçilmeye başladı. APP plaka kullanımı için alınan kararlar 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdi. Sadece plaka uygulamaları değil, yetkisiz kullanılan siren ve çakarlar içinde ceza uygulamaları düzenlendi.

Merdiven altı üreticiler tarafından piyasaya sürülen APP plakalar, sahtecilik amacı ile kullanılıyor. Gerçek plakalar ile birebir görünse de dikkatli bakıldığı zaman üzerinde herhangi bir güvenlik önlemi olmadığı fark edilebilir. Kullanım amaçları ve kayıtlı plakalar olmamaları nedeniyle 1 Ocak 2024 itibariyle yasaklanmıştır. APP plakalı araçlar özellikle hırsızlık yapan kişilerin araçlarında ve araç satışlarında dolandırıcılığı tercih eden kişiler tarafından kullanıldığı görülür.

Satan firmalar APP plaka araç muayenesinden geçer dese de Muayeneden geçmiyor. Ayrıca trafik ekipleri çevirmelerde APP plakayı tespit ettiği zaman, 2024 Trafik Cezaları Rehberi’ne göre APP plaka takılması durumunda sürücülere 23/3-a-1 kanun maddesinden 2.647 TL trafik cezası kesilir.

Mühürlü APP plakalardaki cemiyet mühürleri Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı kuruluşlar tarafından basılmadığı için resmi bir nitelik taşımıyor.