AdSense Reklam Gösterimine de para verecek

Yayıncıların AdSense ile nasıl para kazandığına ilişkin güncellemeler yayınlandı. Google Adsense artık reklam gösterimine de para verecek.

Yayıncıların AdSense ile nasıl

AdSense, gelir paylaşımı yapısını güncelliyor ve yayıncılar için gösterim başına ödemeye geçiyor.

Google Adsense’den açıklama :

Yirmi yıl önce, her ölçekteki yayıncının web sitelerinden para kazanmasına yardımcı olmak için Google AdSense’i kurduk. Kullanımı kolay reklam ağımız, dijital reklamcılığı basitleştirerek yayıncıları reklam alanlarını satmaları için dünyanın dört bir yanındaki reklamverenlerle buluşturdu. Ve şimdi, reklam ağımızdaki yayıncı ortaklarımıza her yıl milyarlarca dolar ödüyoruz. Bu, içerik oluşturucuların en iyi yaptıkları şeye, yani harika içerik oluşturmaya daha fazla zaman ayırmalarına olanak tanır.

Reklamcılık sektörü geliştikçe yayıncıların para kazanma seçenekleri de gelişti. Günümüzde web sitesi sahipleri, reklam alanlarını satmak için genellikle aynı anda birden fazla teknolojiyi kullanarak doğrudan satış, reklam ağları ve satış tarafı platformlarının bir kombinasyonunu kullanıyor.

Bu nedenle iki değişiklik yapıyoruz: AdSense’in gelir paylaşımı yapısını güncellemek ve yayıncılara gösterime göre ödeme yapma yöntemine geçmek. Bu değişiklikler, yayıncıların para kazanmak için kullandıkları çeşitli teknolojiler arasındaki farklı ücretleri karşılaştırmaları için tutarlı bir yol sağlayacak ve medya satın alma sürecinde daha da fazla şeffaflık sağlayacak.

Testlerimize göre yayıncıların bu güncellemeler sonucunda kazançlarında bir değişiklik görmesini beklemiyoruz.

AdSense gelir paylaşımı yapısını güncelleme

AdSense, hizmetimiz için talep ettiğimiz ücret konusunda sektör oranlarına uygun olarak yıllardır şeffaf davranıyor. Yayıncılar içeriklerinden para kazanmak için AdSense’i kullanmayı seçtiklerinde gelirin %68’ini ellerinde tuttular.

Daha önce Google AdSense ağı, ücretleri tek bir işlemde işliyordu. Artık AdSense gelir paylaşımını alıcı ve satıcı taraf için ayrı oranlara ayırıyoruz. İçerik için AdSense ile reklam görüntüleme konusunda yayıncılar, ister Google’ın alıcı tarafı ister üçüncü taraf platformları olsun, reklamveren platformunun ücretini aldıktan sonra gelirin %80’ini alacaktır.

Örneğin, Google Ads, AdSense’teki görüntülü reklamları satın aldığında, Google Ads, reklamveren harcamasının ortalama %15’ini elinde tutar. Google Ads’ün gösterim başına sabit bir ücret almaması nedeniyle farklılıklar mevcuttur. Birçok reklamveren, tıklama veya dönüşüm gibi kullanıcı işlemlerine göre ödeme yapmayı tercih eder. Genel olarak yayıncılar gelirin yaklaşık %68’ini elinde tutmaya devam edecek.

Reklamverenler AdSense’te görüntülü reklam satın almak için bir üçüncü taraf platformu kullandığında, üçüncü taraf platformun ücretini aldıktan sonra yayıncılar gelirin %80’ini elinde tutacaklardır. Google, bu üçüncü taraf platformların reklamverenlerden aldığı ücretleri veya bu ücretleri nasıl hesapladıklarını kontrol etmez veya bunlar hakkında görünürlüğe sahip değildir.

Bir reklamverenin bir dolarının, alış ve satış tarafı ücretlerinden sonra nasıl altmış sekiz sente dönüştüğünü gösteren resim

Yayıncılar için gösterim başına ödemelere geçiş

Gelir paylaşımı yapımızı güncellemenin yanı sıra, AdSense yakında öncelikli olarak yayıncılara tıklama başına ödeme yapmaktan, görüntülü reklam sektörünün gösterim başına ödeme standardına geçiş yapacak. Bu güncelleme, yayıncılara Google ürünleri ve üçüncü taraf platformlarındaki reklam alanları için ödeme yapma konusunda daha tekdüze bir yol sağlayarak, kullandıkları diğer teknoloji sağlayıcılarla karşılaştırma yapmalarına yardımcı olacak.

Bu değişikliğin, yayıncıların web sitelerinde görüntüleyebileceği reklamların türünü veya miktarını etkilemeyeceğini unutmamak önemlidir. Reklam ağımızdaki yayıncıların, hem AdSense politikalarımıza hem de ekranın büyük bir kısmını kaplayan pop-up’lar veya rahatsız edici reklamlar gibi uygulamalara izin vermeyen Daha İyi Reklam Standartlarımıza uymaları gerekmektedir.

Bu güncellemelerin gelecek yılın başlarında yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Bu değişiklikler yayıncıların herhangi bir işlem yapmasını gerektirmez.

Reklam teknolojisi, hepimizin çevrimiçi ortamda keyif aldığı yaratıcı ve çeşitli içeriğe fon sağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, her ölçekteki yayıncının kolayca para kazanmasına ve büyümesine yardımcı olmak için AdSense’e yatırım yapmak için yıllar harcadık. İnternet geliştikçe, açık web’e ve reklamların desteklediği içeriğe erişime katkıda bulunmak için çalışmalarımızı sürdürürken süreci basitleştirmeye ve şeffaflık sağlamaya devam edeceğiz.