reklam ver kayseri

2024 Yerel Belediye Seçimi Sonuçları

Milyonlarca vatandaş bugün yerel seçimler için oy kullandı. 2024 Yerel seçim sonuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz..

Milyonlarca vatandaş bugün yerel

2024 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmî adıyla 30 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimlerin belirlendiği bir seçimdir.

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gidip oy kullandı.

secim-2023
secim-2024

Türkiye, yeni yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2024 Pazar günü sandık başına gitti. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullandı.

Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclisi üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy verdi.

Seçimlere 34 siyasi parti katıldı.

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türkiye genelinde oy verme işlemleri açıklanan iller dışında saat 08.00-17.00 saatleri arasında olacak.

Saat 18:00’den sonra seçim sonuçları açılandıktan sonra aşağıda Büyükşehir belediyeleri kazanan belediye başkanlarını bulabilirsiniz.

Kesin sonuçlar açıklanacaktır.

Kayseri: MEMDUH BÜYÜKKILIÇ

Adana: ZEYDAN KARALAR

Ankara: MANSUR YAVAŞ

Antalya: MUHİTTİN BÖCEK

Aydın: ÖZLEM ÇERÇİOĞLU

Balıkesir: AHMET AKIN

Bursa: MUSTAFA BOZBEY

Denizli: B. NURİ ÇAVUŞOĞLU

Diyarbakır: A. S. BUCAK KÜÇÜK

Erzurum: MEHMET SEKMEN

Eskişehir: AYŞE ÜNLÜCE

Gaziantep: FATMA ŞAHİN

Hatay: MEHMET ÖNTÜRK

İstanbul: EKREM İMAMOĞLU

İzmir: CEMİL TUGAY

Kahramanmaraş: FIRAT GÖRGEL

Kocaeli: TAHİR BÜYÜKAKIN

Konya: U. İBRAHİM ALTAY

Malatya: SAMİ ER

Manisa: FERDİ ZEYREK

Mardin: AHMET TÜRK

Mersin: VAHAP SEÇER

Muğla: AHMET ARAS

Ordu: M. HİLMİ GÜLER

Sakarya: YUSUF ALEMDAR

Samsun: HALİT DOĞAN

Şanlıurfa: M. KASIM GÜLPINAR

Tekirdağ: CANDAN YÜCEER

Trabzon: A. METİN GENÇ

Van: ABDULLAH ZEYDAN