2 Haziran’da Kayseri’de Seçim Var

31 Mart 2024’te yapılan seçimlere itiraz sonrası bir çok ilçede seçimler tekrar yapılacak. İşte o yerler..

31 Mart 2024'te yapılan

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar sonucunda bazı yerlerde seçimler iptal edilmişti. YSK, iptal edilen ilçe ve beldelerdeki seçimlerin 2 Haziran 2024 Pazar Günü yapılmasına karar verilmişti.

İptal edilen yerlerde vatandaşlar 2 Haziran 2024 günü yeniden sandık başına gidecek. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin ardından sonuçlara yapılan itirazlar sonucu 2 Haziran Pazar günü 3 ilçe ve 4 beldede tekrarlanacak seçimlerde 50 binden fazla seçmen sandığa gidecek.

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde de CHP’nin “belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönündeki kararların kaldırılması” talebini de reddeden YSK, Pınarbaşı ilçesinde seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.

Pınarbaşı ilçesinde 18 bin 960 kişi 141 sandıkta oy kullanacak.

31 Mart’ta Pınarbaşı ilçesi seçim sonuçları, CHP DENİZ YAĞAN %33,33 MHP MENDUH UZUNLUOĞLU %31,18 olarak açıklanmıştı.

2024 Pınarbaşı seçim sonuçları, 2 Haziran 2024 pazar tarihinde oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından açıklanmaya başlayacak. 

İşte seçimlerin yenileceği yerler

Hilvan Belediyesi

Şanlıurfa’nın Hilvan İlçe Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile yeni mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinin iptaline karar vermişti. İlçe belediye başkanlığı seçimi, 2 Haziran’da yenilenecek.

Pınarbaşı Belediyesi

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde de CHP’nin “belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönündeki kararların kaldırılması” talebini reddeden YSK, Pınarbaşı ilçesinde seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Güzelyurt Belediyesi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde AK Parti yetkilileri, “kısıtlı seçmenlerin” oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden kurul, seçimin yenilenmesine karar verdi.

Güneykaya Belde Belediyesi

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde yapılan seçimler de iptal edilmişti. Güneykaya’da 3 sandığın kurulduğu Güneykaya Anadolu Lisesi’nde oy kullanma işleminin ardından yaşanan arbede nedeniyle seçimler yenilecek.

Büyükkarıştıran Belde Belediyesi

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde de yeniden seçim yapılacak. CHP, 2 sandıkta 2 kısıtlı kişinin oy kullandığı gerekçesiyle itiraz etmişti.

Akpazar Belde Belediyesi

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde AK Parti, sandık görevlilerince bazı seçmenlere belediye başkanlığı pusulası verilmediği iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden İlçe Seçim Kurulu, seçimin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.

Sağlık Belde Belediyesi

Aksaray’ın Merkez ilçesine bağlı Sağlık beldesinde de ‘kısıtlı seçmenlerin’ oy kullandığı gerekçesi ile AK Parti tarafından yapılan itiraz sonucunda seçimlerin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verildi.