reklam ver kayseri

10 Bin 201 TL Karne Hediyesi Başvurusu Başladı

Milyonlarca öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı karneleri 14 Haziran 2024 Cuma günü aldı.

Milyonlarca öğrenci, Milli Eğitim

Karnesi iyi olan öğrencilere devlet tarafından 10 bin 201 TL destek ödemesi yapılacak. Okulların kapanmasıyla birlikte başvurular başladı. Başarı teşvik programı kapsamında takdir yada teşekkür belgesi alan öğrencilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karne hediyesi olarak destek verilecek.

Karne hediyesi desteği olarak yapılacak destek ödemesi 2024 yılı için 10 bin 201 lira olarak belirlendi.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen program kapsamında ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrenciler devlet desteği alabilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ise maddi zorluk yaşayan, başarılı öğrencilere Başarı Teşvik Programı kapsamında bir destek planı hazırladı.

karne-alma öğrenci
karne-alma

Ödemeler ne kadar yapılacak ?

– İlköğretim ya da ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören, sınıfında ilk 3’e ve okulunda ilk 5’e girmeyi başaran öğrenciler; net asgari ücretin %60’ına kadar yılda 2 defa destek alabilecek.

– LGS’de ilk %5’lik dilime girmeyi başarabilen öğrenciler, net asgari ücretin 2 katına kadar yılda bir kere destek alabilecek.

– Meslek lisesi mezunları, işe girdikleri takdirde 3 ayda bir olacak şekilde 1 yıl boyunca toplam net asgari ücret kadar ödeme alabilecek.

– YKS’de ilk 500 binde yer alan öğrenciler, tek seferlik olmak üzere net asgari ücretin 3 katına kadar destek alabilecek.

– Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerin lisans eğitimi alan çocukları, her yıl eğitim süreleri boyunca aylık 300 lira alabilecek.

– Üniversitede genel not ortalaması 85 ve üzeri olan öğrenciler, net asgari ücret kadar destek alabilecek.

– Öğrenim gördüğü fakültede ilk 5’e girebilmeyi başaran öğrenciler, net asgari ücretin 2 katına kadar ödeme alabilecek.

– Üniversite sınavında ilk 500’de yer alan ihtiyaç sahibi öğrenciler; eğitim hayatları boyunca yol, barınma ve burs desteği alabilecek.

– Maddi sıkıntılar çeken ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerin YKS ve KPSS benzeri sınav ücretleri ikişer defa karşılanacak.

Başvuru Nasıl Olacak ?

Anaokulu desteği hariç bu programdan faydalanmak isteyen öğrencilerin 18 yaşından küçüklerin vasileri ile bulundukları ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine giderek başvuru yapmaları gerekiyor.

Anaokulu desteğinde herhangi bir başvuru şartı gerekmiyor. Sosyal yardım alan aileler, çocuklarını anaokuluna kaydettirmeleri durumunda bu destekten faydalanabilecek. Çocukların tüm kırtasiye ve okul masrafları destek kapsamında karşılanacak.