Uykuluk Hayvanın Neresidir ?

İnci taneleri dizisindeki geçen Uykuluk Hayvanın Neresidir ? sorusunu cevabını bu yazımızdan bulabilirsiniz.

İnci taneleri dizisindeki geçen

Uykuluk bir sakatat olup doğrudan ızgarada ya da tavada yağda kızartılarak yenildiği gibi kokoreç yapımında şişin ortasına yerleştirilerek de kullanılır.

İnci taneleri dizisindeki geçen Uykuluk, Hayvanın Neresidir ?

Uykuluk denen kısım hayvanın göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timüs ve pankreas bölgelerindeki salgı bezlerinden oluşur. Uykuluk, tatlı ekmekler zengin, hafif oyunsu bir tada ve yumuşak, etli bir dokuya sahiptir. Genellikle meze veya ana yemek olarak servis edilirler ve çeşitli soslar ve yan yemekler ile birlikte sunulabilirler.

Uykuluk, hazırlama aşaması zahmetli ama yemesi en çok sevilen bir sakatat çeşididir. Tadı genellikle kokoreç ile bağdaştırılır. 

Uykuluk, kuzu, dana ve en çok tercih edilen süt kuzusu hayvanlarından elde edilmekte ve tercih edilmektedir. Uykuluk kısmı, hayvanın göğüs kafesinin üst bölgesinde bulunan timus ve pankreas kısımlarındaki bazı salgı bezlerinden oluşmakta ve elde edilmektedir.

Uykuluk nasıl yapılır?

Hazırlanması oldukça zahmetli olan uykuluk, hazırlama aşamasında ilk durağı suda bekletilmektedir. Bu işlemle üzerinde zar kısmı tamamı ile çıkarılıyor. Daha sonra kan ve kıkırdaklarından temizleme işleminden geçiyor.

Ağır bir cismin altında dinlenmeye bırakılıyor. Dinlendirilen uykuluk farklı, çeşitli yöntemler ve yörelere göre pişirilerek servis ediliyor. İster mangalda, ister tavada pişirilebilir. En çok tavsiye edilen ve lezzetli pişirme yöntemi mangal da pişirmektir.