Ulaşım Bu Kişilere Ücretsiz Oldu

Cumhurbaşkanlığı, 6. dönem toplu sözleşmede yer alan AFAD taşra teşkilatı personeline ücretsiz ulaşım hakkı için karar aldı.

Cumhurbaşkanlığı, 6. dönem toplu

AFAD personeline taşrada ulaşım yine ücretsiz oldu. O kişiler 2025 yılına kadar toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilecek.

Milyonlarca vatandaşın kullandığı toplu taşıma araçları bazı kişilere ücretsiz hizmet veriyor. Bu kapsamda yeni alınan kararla İl teşkilatına bağlı Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çalışanları da artık toplu taşımaları ücretsiz kullanabilecek. Son bilgilere göre AFAD çalışanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalaması halinde 2025 yılına kadar otobüsleri ücretsiz kullanabilecek.

Karara göre, askeri üniforma giyen kişiler AFAD il teşkilatında ve arama kurtarma kuvvetlerinde görev yapıyor; Arama kurtarma teknisyenleri, afet ve acil durum arama kurtarma birim personeli ile il afet ve acil arama kurtarma ekibi personeli, Aralık ayına kadar belediye ve bağlı kuruluşları ile onlara bağlı dernek, kuruluş, işletme ve şirketlerin sunduğu toplu taşıma hizmetlerinden 31.12.2025 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecekler.

6. dönem toplu sözleşmede, AFAD personelinin belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmaları için karar alınmıştı:

“Toplu taşıma
MADDE 16- (1) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı taşra teşkilatında istihdam edilen arama ve kurtarma personeli resmi üniformalı bulundukları sürece, belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanırlar.”

Cumhurbaşkanlığı, toplu sözleşmede yer alan bu düzenlemenin hayata geçirilmesi için, 23 Mart 2022 tarihli Resmi Gazetede karar almıştır. Resmi Gazetede yer alan karara göre AFAD taşra teşkilatında istihdam edilen, arama kurtarma hizmetlerinde görev alan resmi üniformalı; arama kurtarma teknisyeni, afet ve acil durum arama ve kurtarma birlik personeli ile il afet ve acil durum arama ve kurtarma ekibi personeli belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından 31/12/2023 tarihine kadar ücretsiz yararlanırlar.

Yeni alınacak karara göre, Afad görevlileri 31/12/2025 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecek.