Tüvtürk Araç Muayenesi İçin Yeni Düzenleme

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre araç muayene istasyonu olan Tüvtürk özelleştiriliyor. İşte detaylar.

Resmi Gazete'de yayınlanan karara

Aracı olan herkesin yakından bildiği Tüvtürk hakkında son dakika açıklaması geldi. Trafik kanunu kapsamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) yeni kararı ile TÜVTÜRK’ün özelleşeceği bildirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Karayolları Trafik Kanunu kapsamındaki araç muayene hizmetinin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına kararlaştırıldı.

Özelleştirme, yaygın ve dar anlamıyla “bir şeyi kamu sektöründen özel sektöre taşımak” demektir. 

Özelleştirme işlemi 3 yıl içinde 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanmış olacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan karar şu şekilde:

Özelleştirme işlemlerinin işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar ve kiralama yöntemlerinden biri ya da birkaçının birlikte veya ayrı ayrı uygulanarak gerçekleştirilmesine, ihale dokümanlarında ve sözleşmelerde yer alacak hususların Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından birlikte belirlenmesine, kamu hizmetinin devamlılığının sağlanabilmesini teminen, özelleştirme işlemlerinin 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanmasına, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 3’üncü maddesi ile 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 8’inci maddesi gereğince karar verildi.

Devlet tarafından ücretsiz şekilde yapılan araç muayene hizmeti 2009 senesinde ücretli oldu. TÜVTÜRK, Alman Tüv Süd, Doğuş Holding ve Akfen’in ortak girişimi olarak 2007 yılında kuruldu. 

2024 Yılı Güncel Araç Muayene Fiyat Listesi

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 927,60 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 1.821,60 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 2.462,40 TL
2024 egzoz muayene ücreti : 256 TL

Ayrıca TÜVTÜRK, ‘kredi kartı tahsilatı farkı’ adı altında 77 lira ek ücret alıyor.

2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.