Sümer Fen Lisesi Erasmus Plus Projesi

“Building Synergetic Energy” (Sinerjik Enerji Oluşturma) adlı KA210-SCH Erasmus Plus Projesi başarıyla tamamlandı.

"Building Synergetic Energy" (Sinerjik

İspanya, Norveç, Slovakya ve Türkiye ortaklığında kurulan, iki yıl eTwinning bir yıl Erasmus+ olarak sürdürülen bu projenin konusu çevre, iklim, iklim değişikliği ile mücadele, enerji, enerji tasarrufu ve enerji kaynakları ile yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Proje boyunca gerçekleşen bir çok çevirimiçi toplantının yanı sıra yüz yüze hareketlilikler de gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki Nisan 2023’te “solar panels” (güneş panelleri) konulu Norveç’e, Eylül 2023’te “energetic hiking” (enerjik doğa yürüyüşü) ile Türkiye’ye, üçüncüsü Kasım 2023’te “thermal water” (termal sular) ile İspanya’ya dördüncü ve son olarak da Şubat 2024’te “power stations” (güç istasyonları) konulu Slovakya’ya yapılmıştır.

Uygulanan ve gözlemlenen bir çok deneyin yanı sıra kültürel etkinlikler de gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Türkiye hareketliliği esnasında Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Medrese, Kayseri Kalesi, Kapalı Çarşı, Hunat Hatun Külliyesi, Kurşunlu Cami, Erciyes Dağı, Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yer Altı Şehri, Uçhisar Kalesi, Ortahisar Kalesi, Peri Bacaları, Çömlek yapım atölyesi, Ihlara Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi ziyaret edilmiş bölgemiz ve şehrimizin tanıtımı yapılmıştır. Misafirlerimiz Türkiye’ye ve Türk misafirperverliğine hayran kaldıklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca ülkemizde ve özellikle Kayseri’de enerji üretimi ve geri dönüşüm konusunda neler yapıldığına dair bilgilendirmeler de yapılmıştır.