Sondakika: Büyük Deprem Bekleniyor mu ?

Tokat’ta bu ay 15 deprem meydana geldi. Peki büyük deprem bekleniliyor mu. Uzmanlardan yorumlar sayfamızda.

Tokat'ta bu ay 15

Tokat’ta bugün saat 18:11’de 5.7 şiddetinde büyük bir deprem meydana geldi. Tokat ilinde gece ise 4.7 ve 4.1 2 deprem daha meydana gelmişti.

Deprem Kayseri‘de, Samsun’da, Yozgat’ta, Sivas’da ve çevre illerde hissedildi. Tokat Sulusaray merkezli meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem çevre illerde paniğe ve korkuya neden oldu.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Afet ve Acil Durum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehtap Aras, Tokat’ta beklenen depreme yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Aras, “6 ila 7,2 arasında bir deprem muhakkak başımıza gelecek, bundan kaçış yok” dedi.

deprem
deprem

Naci Görür ne dedi ?

Tokat’ta, Sulusaray’da 5,6 deprem oldu. Dün gece burada aynı yerde 4,1 deprem de olmuştu. Dün olan deprem öncü depremdi. Bu deprem Tokat’ta KAF’tan ayrılan ve Anadolu Levhası içerisine SW yönlü uzanan kol üzerinde oluştu. Bu orta büyüklükteki deprem kalitesiz yapı stoklarında zarar vermiş olabilir. Geçmiş olsun

Jeoloji Mühendisi, Adnan Evsen :

#Tokat #Sulusaray sınırlarında Buğdaylı Fayı üzerinde 5,7 Mw büyüklüğünde deprem olmuştur. Dün de ifade etmiştim. Bu bölgede 1942 yılında 7 büyüklüğünde deprem oldu. Daha büyük #deprem olmaz. 6 Mertebesinde depremler bu bölge için olağandır. Endişeye gerek yok.

Sismik aktiviteleri inceleyen uluslararası SSGEOS’un dün gece yaptığı paylaşım dikkat çekti:

Bugün Batı ve Orta Türkiye’de orta şiddette sarsıntı var. Önümüzdeki birkaç gün içinde daha güçlü sarsıntılar yaşanabilir.