reklam ver kayseri

Son Dakika : Güneş patladı

NASA, son altı yılın en güçlü güneş patlaması olduğunu duyurdu. Son Dakika : Güneş patladı

NASA, son altı yılın

NASA, son altı yılın en güçlü güneş patlaması olduğunu duyurdu. Güneş patladı mı ?

Güneş yüzeyinde meydana gelen şiddetli patlamanın, Perşembe günü Dünya’daki bazı radyo iletişimini kısa bir süre için devre dışı bıraktığı öğrenildi.

Nasa tarafından paylaşılan güneşin patlama görüntüsü :

Güneş patlaması veya güneş fırtınası olarak gündemde araştırılan durum merak ediliyor. Patlamanın etkileri 17 Aralık günü dünyada etkisini göstermesi bekleniliyor.

Güneş püskürtüsü veya güneş patlaması, Güneş’in gaz yuvarında (atmosfer) gerçekleşen şiddetli patlamalara verilen addır. Bu patlamalar milyarlarca megaton gücünde olup, genelde saatte 1.000.000 km/saat hızla hareket ederler. 6 × 1025 Patlama sonucunda joule’e kadar enerji açığa çıkarabilir.

Güneş püskürtüsü nedeniyle Dünya atmosferine normalin üzerinde küçük dalga boylu radyasyon parçacıkları girer. Bu püskürtüler sonucunda yeryüzündeki iletişim ve güç ağları olumsuz yönde etkilenebilir.

NASA, bunun radyo iletişimini, elektrik şebekelerini, navigasyon sinyallerini etkileme ve uzay araçları ve astronotlar için risk oluşturma potansiyeline sahip en yüksek yoğunlukta X sınıfı bir patlama olduğunu açıkladı.

Güneş yüzeyinde meydana gelen şiddetli patlamanın, ABD’nin bazı bölgelerinde ve gündüz saatlerinde başka yerlerde yaklaşık iki saatlik radyo kesintisine neden olduğu bildirildi.

Nasa merkez, bunun 10 Eylül 2017’den bu yana kaydedilen en güçlü güneş patlaması olduğunu ve mevcut güneş döngüsünün en güçlüsü olduğunu bildirdi.

Tarihteki en güçlü güneş patlamasının 4 Kasım 2003’teki X28 olayı olduğu biliniyor.