reklam ver kayseri

O Tarihte Her Yer Kapkaranlık Olacak

8 Nisan 2024 Pazartesi günü Ay’ın yükselen düğümünde, Kuzey Amerika’da görülebilecek ve bazı medya tarafından Büyük Kuzey Amerika Tutulması olarak adlandırılan bir tam güneş tutulması gerçekleşecek.

8 Nisan 2024 Pazartesi

Değerli ziyaretçilerimiz, 8 Nisan 2024 pazartesi günü dünyada tam güneş tutulması gerçekleşecek.

8 Nisan 2024’te gerçekleşecek olan tam Güneş tutulması, Türkiye’den gözlemlenemeyecek. Türkiye’de izlenebilecek bir sonraki önemli Güneş tutulması, 2 Ağustos 2027 tarihinde gerçekleşecek ve “parçalı Güneş tutulması” olacak. Türkiye’den izlenebilecek bir sonraki tam Güneş tutulması ise 2060 yılında gerçekleşecek.

8 Nisan’da meydana gelecek güneş tutulması Meksika, ABD’nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada’dan görülebilecek.

güneş tutulması

Astrologlar güneş tutulmasını şöyle yorumluyor :
8 Nisan Koç burcu Güneş Tutulması Savaş enerjisini aktive edecek. Ülkeler arası savaş olayları hız kazanacak.

8 nisan koç güneş tutulması akrep yükselenli. Etkisi altındayız. Koç savaş saldırganlık operasyon harekat. Akrep toplu ölümler. Ölümün her hali madden ve manen. Moskova meselesi. Okuduklarıma göre bu güneş tutulması hayra alamet değil. 25 i terazi ay tutulması ikizler yükselenli.

Güneş tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasını engelleyip Dünya’ya gölge düşürmesi olayıdır.

11 Ağustos 1999 Çarşamba günü ülkemizden tam güneş tutulması gerçekleşmişti ve her yer kapkaranlık olmuştu. 11 Ağustos 1999 Güneş tutulması tutulma büyüklüğü 1.029 olan toplam güneş tutulması gerçekleşti. Ay Dünya ve Güneş arasında geçtiğinde bir güneş tutulması meydana gelir, böylece dünyadaki bir gözlemcinin güneş diskini tamamen veya kısmen gizler.

29 Mart 2006 Tam Güneş Tutulması tüm Türkiye’den güzel bir şekilde izlendi. Dünya’da çok ender olarak Tam Güneş Tutulması büyük gözlemevlerine rastlar. Büyük bir şans eseri 29 Mart 2006 Tam Güneş Tutulması kuşağında kalan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde bu fırsat kullanılarak, yaklaşık 2 dakikalık tam tutulma süresi boyunca, önemli gözlemler gerçekleştirildi. Burada elde edilen ilk görüntülere yer verilmiştir.

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, şimdiye kadar kaydedilen en eski Güneş tutulmasının 3000 yıl önce belli bir tarihte gerçekleştiğini açıkladı. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, İncil’de de değinilen en eski Güneş tutulmasının 30 Ekim 1207 tarihinde gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Tam güneş tutulmaları belirli bir yerden gözlemlemek için oldukça nadir olaylardır çünkü Ay’ın gölgesinin Dünya üzerindeki yolu oldukça dar bir şerittir. Bu nedenle, tam bir güneş tutulmasını gözlemlemek isteyenler genellikle belirli gözlem noktalarına seyahat ederler. Güneş tutulması sırasında Güneş’e doğrudan bakmak göz sağlığı için tehlikeli olduğundan, güvenli gözlem yöntemleri kullanılmalıdır. Güneş gözlükleri, güneş filtreleri veya dolaylı izleme yöntemleri bu amaçla kullanılabilir.