Naci Görür 2 ili Uyardı : 7.4 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Ünlü Deprem Uzmanı Naci Görür, 2 ilde çok şiddetli deprem beklediğini açıklayarak orada yaşayan vatandaşları uyardı.

Ünlü Deprem Uzmanı Naci

Naci Görür:”İlk kez söylüyorum, Tunceli ve Bingöl deprem tehdidi altında.”

Naci Görür sosyal medya hesabından Dersim’de deprem tehlikesine karşı yapılan çalışmaları değerlendirdi. Görür, “Tunceli ve Bingöl cidden risk altında” uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Ben belki de ilk kez söyleyeceğim burada. Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli’den kimse bahsetmiyor ama tehdit altında. Erzincan-Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’larde deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme potansiyeli var. Günümüze yaklaşırsınız. Özellikle Pülümür’ün olduğu yer. Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7.4’e kadar çıkabilir.

Tunceli’ye uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli’nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır. Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA’yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur.”