Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Malatya fayında olacak büyük depremden etkilenecek iller

Malatya fayında olacak büyük depremden hangi iller etkilenir ?

Malatya fayında olacak büyük

Uzmanlar Malatya fayının tek seferde kırılması durumunda 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem ortaya çıkabileceğini açıkladı.

Bu fay eğer kırılırsa 7 ilin bu büyük depremden etkileneceği açıklandı. 6 şubat depreminden sonra sık sık gündeme gelen ve korkulan Malatya fayı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu.

Toplam 220 kilometre uzunluğunda olan Malatya fayı kırılırsa 7.2 ila 7.4 şiddetinde depremden aşağıdaki 7 il etkileneceği ortada.

Bu depremden Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman, Sivas, Tunceli, Elazığ ve Erzincan etkilenecek. Bu fayın 10 bin yılda sadece 4 kere kırıldığı açıklandı. Bu uyuyan fay en son 2 bin 500 yıl önce kırıldı ve şu an uyumaya devam ediyor. Ne zaman kırılacağı belli değil. Kırılma periyodunu 150 yıl geçmiş ve Kahramanmaraş depreminde stres transfer edildiği için şu an tehlike arz ediyor.

“Malatya’nın batısından geçen bir fay. Bu Malatya fayı. Yaklaşık 160 kilometre uzunluğunda bir fay. Sürgü’den başlıyor Kemaliye’ye kadar. Ovacık fayıyla birleşiyor ve toplam 220 kilometrelik bir fay. Malatya’nın içinden geçen faylar var ama ona 30-40 kilometrelik kısa faylar. Bunların yüksek büyüklükte deprem üretme riski yoktur” açıklaması yapıldı.

Asrın felaketi olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden tam 9 buçuk ay geçti.

Önal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “6 Şubat 2023 7.6 büyüklüğündeki depremden sonra, artçı deprem verilerine göre, Çöşnük Fayının Doğanşehir’den Malatya merkezine kadar kırıldığı artık kesindir.” dedi.

Kayseri Malatya depreminden etkilenir mi ?

Malatya Fayı’nın Kayseri ile bir ilişkisi yok, Malatya fayı var ki bu fay Kayseri’ye uzak olan bir fay hattıdır. Malatya fayı da 7 ve üzerinde deprem üretecek potansiyele sahip başka bir fay hattıdır. Bu fay hattının Kayseri ile bir ilişkisi yok. Bu fay hattının Kayseri’ye olan kuş uçuşu uzaklığı 200 kilometre mesafededir. Kayseri’de bulunan fay hatlarının oluşturabilecekleri deprem seviyesi de en fazla 6’dır.

Ancak Malatya fayında oluşabilecek 7 üzeri depremden Kayseri’de küçük ölçekte sallanacağı ve depremi hissedeceği ortadadır.