Kirasını Böyle Ödeyenlere Kötü Haber

Milyonlarca kiracının dikkat etmesi konusunda Yargıtay’dan karar çıktı. Kira bedelini bankadan yatıranlara uyarı yapıldı.

Milyonlarca kiracının dikkat etmesi

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren Yargıtay kararı, kira bedelini banka üzerinden yatıranların dikkatini çekti. Karar, kiracıların banka üzerinden yaptıkları kira ödemelerinde yaşanan uyuşmazlıkların çözümü konusunda önemli bir emsal teşkil ediyor.

Yargıtay’ın verdiği karara göre, bir kiracı düzenli olarak kira bedelini ev sahibinin banka hesabına yatırsa bile, ev sahibi kira bedelinin eksik yatırıldığını iddia ederek icra takibi başlatabiliyor.

Alınan bilgiye göre L.M. ismimdeki bir kiracı her ay düzenli şekilde kira bedelini ev sahibinin banka hesabına yatırdı. Ev sahibi ise yaklaşık 4 ayın ardından kiracının kirayı eksik yatırdığını söyleyerek icra takibi başlattı.

Düzenli şekilde kirasını yatıran kiracı L.M. ise , ev sahibinin başlattığı icra takibine itiraz etti. Ev sahibi ise mahkemeye başvurarak takibin durdurulmasına itiraz etti.

Ev sahibi, mahkemede kiracısı L.M’nin dört ay boyunca kirayı eksik ödediğini öne sürdü. Kira bedelini tam ödemesi gerektiğini vurgulayan ev sahibi itirazın dikkate alınmaması gerektiğini ve icra takibinin devam etmesini istedi. Aynı zamanda ev sahibi akdin feshedilip kiracının tahliyesini talep etti.

Kiracı L.M. ise ev sahibinin kirayı eksik yatırdığı yönündeki iddiaları reddederek her ay düzenli şekilde 4500 TL kira bedeli ödediğini ancak banka tarafından havale ücreti 31,50 TL kesildiğini söyledi. Kiracı bu işlem ücretinin ev sahibinin sorumluluğunda olduğuna vurgu yaptı.

Ortada ödenmeyen bir kira ücretinin olmadığı, tahliye davasında ev sahibinin haksız olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verildi. Mahkemenin kararına ev sahibi itirazı üzerine Yargıtay mahkemenin kararını bozdu.

Bu nedenle yatırılan kira bedelinden havale ücreti kesildiği için ev sahibine eksik ücret ödenmiş ve bu sebeple kiracının tahliye edilebileceği hatırlatıldı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı şu şekilde:

“Açıklanan şekilde yapılmayan ödemeler yasal ödeme sayılmaz. Mahkemede, takibe konu eksik ödenen kira bedelleri üzerinden itirazın iptal edilmesi ve kiracının tahliyesine karar verilmesi gerekir. Mahkeme kararının bozulmasına oy çokluğu ile karar vermiştir”

Kaynak : eskisehir.net