Kayseri’nin Depremde En Tehlikeli Mahallesi Açıklandı

Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen sosyal medya hesabında sıkça depremle ilgili bilgi paylaşmaktadır. Evsen, Depremde tehlikeli mahalleyi açıkladı.

Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen

Kayserili olan Evsen, özellikle şehrimiz ile ilgili önemli bilgi paylaşımları yapmaktadır. Adnan Evsen, Kayseri’deki en tehlikeli mahallenin ismini açıklayarak bu mahallede acil olarak gerekli tedbirlerin alınmasını yönünde öneride bulundu.

Evsen, ‘Yunusemre Mahallesinin tamamı yumuşak zemin. Erkilet Fayına ve Erciyes Fayına 7 km mesafede yer almaktadır’ açılamasını yaparak vatandaşları uyardı. Kocasinan ilçesinde bulunan bu mahalle olası bir depremde en çok zarar görmesi muhtemel.

Mahalle, kuzeybatısında Yenidoğan, doğusunda Bağdat Caddesi ve Turgut Reis, güneydoğusunda Gaziosman Paşa, batısında ise Yavuz Mahallesi ile çevrilidir.

Evsen, Yunus Emre Mahallesi’nin jeolojik yapısının tamamen yumuşak zeminlerden oluştuğunu belirtti. Bu zeminlerin kolayca kazılabilen, killi, kumlu ve çakıllı sertleşmemiş birimlerden oluştuğunu açıkladı. Ancak, bu yumuşak zeminlerin deprem gibi dinamik ve statik yükler altında sıvılaşabileceğine ve taşıma gücünün düşeceğine de dikkat çekti. Bu durumda, üzerindeki yapıların kolayca zarar görebileceğini vurguladı. Jeoloji mühendislerinin, yumuşak zeminlerin konut alanına dönüştürülmesini tercih etmediklerini belirten Evsen, bu durumun yumuşak zeminlerde hiçbir şekilde yapılaşma olmaması anlamına gelmediğini ifade etti. Yumuşak zeminlerde teknik olarak gerekli tedbirler alındığında, bina ve bina türü yapıların inşa edilebileceğini söyledi.

Evsen bir takipçisinin Yunus Emre Mahallesi’ni sorması üzerine buranın tamamının yumuşak zemin olduğunu ifade etti. Peki bir deprem olursa Yunus Emre Mahallesi nasıl etkilenir?

Diri faylardan Erciyes ve Erkilet fay hatlarının geçtiği mahalleler de risk altındaki mahallelerden sayılıyor. Uzmanlar buralarda ciddi önlemler alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Melikgazi, Kocasinan, Talas ve Yeşilhisar ilçe merkezleri ile yine Kayseri’ye bağlı eski köy/belde niteliğine sahip 18 mahallesi doğrudan fay zonu üstüne oturmaktadır.