reklam ver kayseri

Kayseri’de Terkedilmiş O Köy

Kayseri’de bir köy insanlar tarafından terk edildi.

Kayseri'de bir köy insanlar

Kayseri’de bir köy insanlar tarafından terk edildi.

Kayseri’de terkedilmiş bir köy : Yuvalı

Yuvalı, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir mahallesidir ve Kayseri il merkezine 45 km uzaklıktadır. YUVALI mahallesinin Nüfusu Toplam 431’dir. Bu nüfusun 230’si Erkek, 201’si Kadındır.

Yuvalı köylünün geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyün ismi Oğuzların Yıva boyundan gelmektedir. Dolayısıyla bu isimle anılagelmiştir. Köyde tarihi kalıntılar fazlasıyla mevcuttur fakat bu kalıntıların Türklere ait olmadığı sanılmaktadır.

Kayseri’de etkili olan yoğun yağış sonrasında Yuvalı köyünde yaşanan sel felaketinden sonra burası afet bölgesi ilan edildi.

Dere yatağında bulunan köy Irmak suyu yükseldikçe köy yavaş yavaş sular altında kalıyordu. Bundan dolayı köy halkı burayı terk etti. Yuvalı köyü daha yukarı bir bölgeye taşındı.

Kayseri’nin 45 km kuzeybatısında yer alan ve 1970’li yıllarda geçirmiş olduğu bir sel felaketi sonrasında boşaltılan Yuvalı Köyü’ndeki mimari anıtlar ele alınmıştır. Öncelikli olarak tarihi kaynaklar incelenmiş ve kaynaklardan Yuvalı Köyü’nde oldukları tespit edilen yapılarla ilgili arazi çalışması yapılmıştır. Köyde yapılan arazi çalışması sonrasında iki adet cami ve bir adet de namazgâh tespit edilmiştir. Köyün günümüzde yerleşim alanı olarak kullanılmamasından dolayı burada bulunan anıtlar kaderlerine terk edilmiş bir vaziyettedir. Bu nedenle bu anıtların envanterlenmesi ve Türk bilim dünyasına kazandırılması için çalışmalar hazırlanmıştır.