Kayseri’de Suyun metreküpü Kaç Lira Oldu ?

Yapılan toplantı sonrası Kayseri Büyükşehir Meclisi’nden Kayseri’de “Suya Yüzde 20 İndirim” yapma kararı verildi.

Yapılan toplantı sonrası Kayseri

2024 Yılı Şubat Ayı Meclis Toplantısında alınan kararda 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren Kayseri’de suyun fiyatı 2024 yılının sonuna kadar yüzde 20 indirimli olması kararlaştırıldı.

Kayseri halkının tepkisi sonuçsuz kalmadı. Suya yapılan fahiş zam sonrası Kayseri Büyükşehir belediyesi Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç suya indirim yaptı.

Mecliste 54 asıl, 61 ek olmak üzere toplam 115 gündem maddesi meclis üyelerince müzakere edilerek, karara bağlandı.

Kayseri su fiyatlarında 30 büyükşehir belediyesi arasından 15. sırada iken şimdi 22.sırada yer almaktadır. Suyun metreküpü 17,48 TL oldu.

Mecliste 115’nci maddede su faturalarına yüzde 20 indirim talebi görüşülürken, Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçen ay malumunuz su fiyatları ile sabitleme yapmıştık. Kamuoyunda ister istemez beklenti oluşuyor. Elektrik ve doğalgaz konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın sübvanse yaklaşımı içerisinde desteği söz konusudur. Gönül ister ki bedava verelim. Sabitlemeyle 600 milyon TL gitti, şimdi de yüzde 20 indirim yapalım diyoruz. Enflasyonla mücadeleye destek olalım. Bu konuda da bir 500 milyon TL gitmiş oluyor. İnsanların yatırım beklentisini de göz ardı edemeyiz. Bu süreç içerisinde fedakârlık yapıyoruz, aynı zamanda GES, RES yatırımlarını sürdürüyoruz. Kendi kendine yeten kurumlar haline gelmesi yönünde irade gösteriyoruz. Yüksek müsaadenizle yüzde 20 indirim yapalım. Şubat ayının 1’inden itibaren ödenecek olan su faturalarının 2024 yılının sonuna kadar yüzde 20 indirimli olmasını ifade ediyorum. Kayseri önceden 30 büyükşehir içerisinde su fiyatı sıralamasında 15’inci sıradaydı, bu indirimle 22’inci sıraya düşmüş oldu. Suyun metreküpü 17,48 TL’ye inmiş oluyor.”