Kayseri’de 2024 yılının ilk depremi oldu

Kayseri’de yeni yılın ilk depremi meydana geldi.

Kayseri'de yeni yılın ilk

Kandilli rasathanesi tarafından paylaşılan verilere göre Kayseri’de yeni yılın ilk depremi oldu.

Kayseri’de deprem meydana geldi. Kandilli rasathanenin paylaştığı verilere göre yılın ilk depremi 1.4 şiddetinde Yahyalı’da gerçekleşti.

01.01.2024 saat 00:55:45’de Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Karaköy’de yerin 5 km derinliğinde 1.4 Mw şiddetinde ufak bir deprem oldu. Bu deprem Kayseri’de yeni yılın ilk depremi olarak kayıtlara geçti.

Deprem Çeşitleri :

1 ve 2 büyüklüğünde depremler: Bu büyüklükteki depremleri insanlar hissetmezler sadece ölçüm için geliştirilen cihazlar kaydebilir.

3 büyüklüğünde deprem: Kapalı mekanda bulunuyorsanız, evinizin önünden kamyon geçmesi gibi küçük sarsıntılar hissedersiniz.

4 büyüklüğünde deprem: Bu büyüklükteki depremlerde eşyalar yerinden oynar, zayıf binalar hasar görebilir.

6 büyüklüğünde deprem: Orta çaplı ve binaların dayanıklılığına bağlı olarak büyük hasara neden olurlar, duvar ve bacalar yıkılır.

7 büyüklüğünde deprem: Bu büyüklükteki depremler binalarda büyük hasara neden olur. Yollarda ve toprakta çatlaklar oluşur, toprak kaymaları meydana gelir.

8 büyüklüğünde deprem: Her şeyi yok edip yıkabilir, bu büyüklükteki depremlerden sonra tsunami olma ihtimali de oldukça yüksektir.