Kayseri Saat Kulesi Neden Yapıldı ?

Kayseri Cumhuriyet Meydanında bulunan devasa saat kulesi bakın neden ne zaman yapılmış ? Ayrıntılar garajkayseri’de

Kayseri Cumhuriyet Meydanında bulunan

Kayseri Saat Kulesi, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan, Sultan II. Abdülhamit’in emriyle 1906 yılında yaptırılmıştır.

13 Ekim 1924 günü Kayseri’ye gelen Atatürk bu saat kulesinden halka seslenmiştir.

Cumhuriyet Meydanında bulunan Saat Kulesi 1906 yılında kesme taştan yapılmış, kare planlı sağlam bir binadır. Kuleye bitişik olarak yapılan küçük oda zamanında muvakkithane (güneşe bakılarak namaz vakitlerini belirten yer) olarak kullanılmıştır. Kulenin dört tarafında birer adet saat bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, Kayseri’ye geldiğinde burada Kayseri halkına hitap etmiştir. 

Sivri çatılı mimarisiyle şehrin kalbinde yükselen, zamanın bekçisi bu tarihi yapı, hala sapasağlam ayakta. Kayserililer için bir buluşma noktası özelliği de taşıyan saat kulesi, şehrin de değerli bir sembolü halindedir.

Kare olarak planlanan yapı, 118 yıldır Kayseri’deki insanlara kusursuz biçimde, zamanı hatırlatıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, saat kulesinin 1906 yıllarında, Kayserili bir usta olan Tavlusunlu Salih Usta’ya yaptırıldığını söyledi.

1924 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, eşi Latife Hanım ile birlikte Kayseri’ye giderek tarihi saat kulesini ziyaret edip halkın şikayet ve dileklerini bu odada tek tek dinlemiş.

Saat kulesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin restorasyon çalışmalarının ardından kültür merkezi olarak hizmet veriyor.