Kayseri Kışa Veda mı Etti ?

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü haftalık Kayseri’nin hava durum raporunu yayınlıyor, ancak rapor maalesef beklediğimiz gibi değil.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü

Kayseri halkı kara kışı özledi. Üşümemize rağmen bu sene bembeyaz kara özlem duyduk. Kayseri’ye bu mevsim beklenen kış neden bir türlü gelmedi. Bunun etkisi elbette yıldan yıla etkisi katlanarak hissedilen küresel ısınma. 

Küresel ısınma, atmosferdeki sera gazlarının birikimi sonucu dünya yüzeyindeki ortalama sıcaklıkların artması olarak tanımlanabilir. Bu artışın temel nedeni ise insan faaliyetlerinin sonucunda ortaya çıkan sera gazı emisyonlarıdır.

Kayseri’de hava sıcaklıkları son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Önümüzdeki günlerde de Kayseri’de herhangi bir kar yağışı beklenmiyor. Kayseri’de havanın parçalı ve az bulutlu, gece ve sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu olması tahmin ediliyor. Bu nedenle Kayseri’nin kışa veda ettiğini söyleyebiliriz.

İlk cemre 19-20 Şubat’ta havaya düştü, İkinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşüyor, 3. cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. İlkbaharın başlamasından hemen önce yedi gün arayla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan cemre olayı halk arasında baharın habercisi olarak da biliniyor.

Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4 °C ilâ -20 °C arasındayken olur. Bulutun yüksekliğindeki hava, sıfır derecenin altına düştüğünde toz parçacıklarının çevresinde yoğunlaşmış damlacıklar donarak kristalleşir. Oluşan minik buz kristalleri zamanla birleşir, büyür ve ağırlaşır. Bulutta tunamayacak kadar ağırlaştıklarında da birer kar tanesi olarak yeryüzüne düşerler.

Meteorolojik kaynaklara göre, Kayseri’de yüksek kesimlerde kar yağışının etkili olacağı yer yer kuvvetini ciddi şekilde artıracağı ifade edildi.