Kayseri – İstanbul Arası 8 Saate Düştü

İstanbul-Sivas arası yüksek hızlı tren seferlerinin başlamasıyla birlikte Kayseri İstanbul arası da 8 saate düşecek.

İstanbul-Sivas arası yüksek hızlı

Sivas-İstanbul, İstanbul-Sivas arası yüksek hızlı tren seferleri 27 Nisan tarihinde başlıyor. Bu seferlerin başlamasıyla Kayseri’den de İstanbul’a daha hızlı gidilebilecek.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ( SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, 27 Nisan tarihi itibariyle Sivas-İstanbul, İstanbul-Sivas arası yüksek hızlı tren seferlerinin başladığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu İstanbul-Sivas arasının YHT ile 6 saate düşeceğini açıkladı. Kayseri’den Sivas’a 2 saatte giden bir vatandaş, Sivas’tan İstanbul’a YHT ile 6 saatte ve toplam Kayseri’den 8 saatte İstanbul’a gidebilecek.

“İstanbul-Sivas arası 6 saate, Ankara-Sivas arası 2 saate, Ankara-Yozgat arası ise 1 saate inecek. Sivas ve İstanbul arasında hızlı trenle 6 saatlik bir yolculuk olacak.

Kayseri’nin vizyon projelerinden olan Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi, Yerköy’den başlayıp, Şefaatli, Yenifakılı, Himmetdede’den geçerek, Kayseri’yi, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattından Ankara’ya, Ankara-Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattı üzerinden de İstanbul’a kadar bağlayacak. Kayseri-Ankara-İstanbul arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak proje ile Kayseri-Ankara arasındaki mesafe 2 saate inecek. Proje kapsamında, 142 kilometrelik yüksek hızlı tren güzergahında 2 istasyon, 15 tünel, 5’i viyadük 18 köprü, 136 alt/üst geçit planlanıyor.

Kayseri Hızlı Tren hattının açılması ile birlikte Kayseri – İstanbul arası 5 saat 15 dakikaya düşmesi planlanmaktadır.