Kayseri ile ilgili Deprem Gerçekleri

Kayseri 6 Şubatta meydana gelen iki büyük depremle sarsıldı. Kayseri ile ilgili Deprem Gerçekleri.

Kayseri 6 Şubatta meydana

Kayseri 6 Şubatta meydana gelen iki büyük depremle sarsıldı. Kayseri ile ilgili Deprem Gerçekleri.

Kayseri güneydoğusunda meydana gelen 2 büyük depremde 6.1 şiddetinde bir sarsıntı hissetti.

Kayseri’de binalar yıkılmadı ama bazı binalar hasar gördü, pencereler kırıldı ve bazı mobilyalar hafif hasar aldı.

Meydana gelen 2 büyük deprem diğer fay hatlarında stres meydana getirdi ve Kayseri’de o günden bu yana en büyüğü 4.5 ve 4.0 olmak üzere toplam 61 deprem meydana geldi.

Kayseri’de 1.7 ve 2.5 şiddetinde küçük depremler zaten her zaman meydana gelmektedir. Bu endişelenecek bişey değil. Küçük depremler Türkiye’nin hemen hemen her yerinde günlük meydana gelmektedir. Maraş ve çevresinde artçı depremler 3, 5 ,6 şiddetinde devam edeceği yönünde uzmanlar bilgi vermektedir. Büyük depremden bu yana 12 bin artçı deprem meydana gelmiştir.

Kayseri’deki insanlar daha büyük artçı sarsıntılardan sarsılabilir, ancak çok güçlü olamamalıdır.

Kayseri haritalanmış bir fayın yakınındadır. Türkiye sismik tehlike haritasında Kayseri Turuncu ile işaretlenmiştir. Savrun fayı üzerinde büyük deprem olsa Kayseri’deki insanlar bunu hissedecektir. Savrun fayı Kayseri’ye 100+ km uzaklıkta bulunmaktadır.

Dolasıyla bu sismik sekansta Kayseri için risk oldukça düşük görünüyor. Kayseri’nin yakınından geçen çok riskli faylar var.

Türkiye’nin diğer tüm yerlerinde olduğu gibi hazırlıklı olmak önemlidir. Depremler elbette olacaktır ve bunu durdurmak imkansızdır. Göksun’da artçı sarsıntılar çevredeki iller için tehlike oluştururken, Kayseri’de yaşayanların bunları bir tehdit olarak görmelerine gerek yoktur. Kayseri bu tehlikeli fay hatlarına 100km’den daha fazla uzaktadır.

Kaynak : Kayseri Medeniyeti – Dr. Judith Hubbard