reklam ver kayseri

Kar Ne Zaman Yağacak ? Belli Oldu

Havaların soğumasıyla birlikte karın ne zaman yağacağı merak edilmeye başlandı.

Havaların soğumasıyla birlikte karın

Kasım ayına girdiğiniz bu günlerde havaların giderek soğumaya başlaması nedeniyle vatandaşlar kar yağışının ne zaman olacağını merak etmeye başladı. Peki kar ne zaman yağacak ?

Kış mevsimi kuzey yarım kürede yani ülkemizde Aralık, Ocak ve Şubat aylarından oluşur. Her sene olduğu gibi bu mevsimde Kayseri’ye ne zaman kar yağacağı merak konusu olmaya başladı.

Bilindiği gibi Meteorolojik verilere göre, Türkiye’de 2023 yaz mevsimi en sıcak 7. yaz olarak son 53 yılın en sıcak mevsimi olarak kaydedildi.

Peki bu yıl kar nereye yağacak? Kayseri’ye kar ne zaman yağacak mı?

kayseri-kar

Araştırmalarımıza göre bu sene sıcakların etkisi devam ederken yıl sonuna kadar herhangi bir kar yağışı beklenmiyor. Kayseri’ye kar yağışının mutlaka olacağı ve bu ancak 2024 Ocak ayında gelmesi bekleniliyor. Ancak yoğun kar yağışları ise Şubat ve Mart aylarında görülüyor.

Son 60 yılın en kurak mevsimi olan yaz sonrası meteoroloji uzmanları, Türkiye’de bu kışın sert geçeceğini ifade etti. El Nino yıllarında Türkiye’nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz havzasında genelde bol yağışlı kış mevsimlerinin olduğunu gösteriyor. 

Kayseri’de 2023 yılının ilk karı 6 Ocak 2023 tarihinde düşmüştü. Bu sene yılbaşında havanın az bulutlu ve güneşli geçmesi tahmin ediliyor.

Kayseri’de 2023 yılında en yüksek sıcaklık 39.9 derece olarak ölçüldü.