İşte Kayseri’deki en tehlikeli fay

MTA’nın resmi sayfasında yer alan haritaya göre Kayseri’den geçen en tehlikeli ve diri fay hattı açıklandı.

MTA'nın resmi sayfasında yer

MTA’nın resmi sayfasında yer alan haritada Kayseri’nin fay hattı güncellendi. Aşağıdaki vereceğimiz linkten Ekranın sol köşesinde bulunan ‘Faylar’ sekmesine tıklayarak evinizin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

Peş peşe meydana gelen depremlerin ardından vatandaşlar fay hatlarını araştırmaya devam ediyor. Kayseri’yi teğet geçen büyük depremler sonra Kayseri’de yaşayan vatandaşlar oldukça tedirgin durumda. Kayseri’de deprem riski var mı? Kayseri’nin en tehlikeyi fay hattı hangisi ?

Kayseri’de olabilecek en büyük depremin 6 şiddetinde olabileceği öngörülmektedir. Bu deprem gerçekleşirse Kayseri’de az sayıda can ve mal kaybı yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Kayseri ve civarı tektonik açıdan oldukça önemli bir bölgedir. Kayseri özellikle Ecemiş fay zonu (Ecemiş Koridoru) gibi Türkiye jeolojisi açısından oldukça önemli olan bir kuşak üzerinde yer alır. Birçoğu diri olan bu faylar bölgenin depremselliği açısından oldukça önemlidir.

Güneyden, Mersin yönünden kuzeye doğru uzanan sol yönlü doğrultu atımlı bu fay zonu, Yahyalı civarında çatallaşarak birkaç kola ayrılır. Bunlardan bir kol Yeşilhisar, İncesu, Erkilet yönünde, Sultansazlığı Havzası’nın batı kenarını sınırlayacak şekilde uzanırken, diğer bir kol Sultansazlığının ortasından, Erciyesdağı’nın zirvesinden geçerek Kayseri’ye doğru devam eder.

Diğer bir kol ise Yahyalı-Develi arasında Sultansazlığı Havzası’nın doğu kenarını oluşturur şekilde, Yahyalı-Develi-Tekiryayla-Talas-Bünyan istikametinde uzanmaktadır. Ayrıca Kızılırmak vadisi ve Karasu’nun aktığı Boğazda önemli diri fay hatlarını oluşturmaktadır.

Kayseri yönünden gelen Karasu çayının Boğazköprü civarında doksan derece kırılarak Kızılırmak yönüne akması Boğazdaki bu fayın varlığına işaret etmektedir. Gesi, Talas ve Erkilet civarında ise bu doğrultu atımlı fayların yer yer normal atımlı bileşenlerine de rastlanılmaktadır.

Sultansazlığı çek-ayır havzası olarak adlandırılan bu tektonik çöküntünün kenarları aktif faylarla sınırlı olup, bunların en önemlileri kuzeyde Erkilet fay zonu, Gesi fay zonu, güneybatıda Yeşilhisar fay zonu ile güneydoğuda Develi fayıdır. Erciyes fayı ise havzanın orta kesiminde yer alır.

Fay hattı üzerinde yer alan 110 ilçe haritasına göre ise Kayseri’nin en riskli bölgesi Talas ve Yeşilhisar olarak belirlendi.

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir üçüncü deprem riski olan iller olarak açıklandı.

Kayseri deprem fay haritası için tıkla