reklam ver kayseri

İlk Türk astronot uzaya fırlatılacak | CANLI İZLE

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Türk, uzaya çıkacak.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk

18 Ocak 2024 01.11’de (çarşambayı perşembeye bağlayan) yani bu gece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Türk, uzaya çıkacak. Geri sayım başladı…

Büyük bir gurur ve heyecanla duyuruyoruz! İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türk uzay tarihinde önemli bir dönüm noktası olacak ve ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek bir göreve imza atmak üzere.

Alper Gezeravcı’yı taşıyan roket bu gece 01.11’de uzaya fırlatılacak. Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevi Florida eyaletinde gerçekleştirilecek. Bu anı, NASA, Axiom Space ve birçok TV kanalı canlı yayınla verecek.

Uzaya Giden İlk Türk Yanında Ne Götürecek ?

Türk Bayrağı
Yörük kökenine ilişkin elle hazırlanmış bazı semboller
Yeğeninin ve ailesinin fotoğrafları
İlk görev yaptığı hava kuvvetlerindeki filonun peçi

Nefeslerin tutulacağı o anlar, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok kentte meydanlardan izlenecek. Peki internetten canlı yayın olarak nasıl izlenir ?

Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli bilim misyonlarını gerçekleştirecek. Peki, İlk Türk Astronot’un (Alper Gezeravcı) uzay yolculuğu saat kaçta, hangi kanalda, nasıl izlenecek?

Fırlatma töreni 17 Ocak saat 23.00’ten itibaren Ankara-Kızılay ile İstanbul-Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek.

Fırlatma töreni; Konya Bilim Merkezi, Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ile Kayseri Bilim Merkezi‘den de izlenebilecek.

UZAY YOLCULUĞU CANLI YAYININI İZLE :