Haksız Zam Yapan Marketleri Bu Linkle Bildirin

Haksız fiyat artışı yapan marketleri E-Devlet’ten bildirebilirsiniz. Ticaret Bakanlığı haksız zam yapan marketlere ceza kesmeye başladı.

Haksız fiyat artışı yapan

2024 yılı yeni asgari ücret belirlenir belirlenmez marketler peş peşe zam yapmaya başladı.

Asgari ücrete %49 zam gelmesiyle birlikte, marketler bugüne kadar bir çok ürüne %100 %200 oranında zam yaptı. Ürünlere fahiş zam yapan marketler insanların alım gücünü bir hayli düşürdü.

Marketlerin savunması şaşırttı. Hem suçlu hem güçlüler….

Marketlerin kendilerini ‘Yüzde 25’lik kar marjımız var, biz onu uyguluyoruz’ savunması yaptığı öğrenildi.

Zincir marketler için beklenen gelişme asgari ücrete ve emekli maaşlarına gelen zamların ardından hız kazandı ve pek çok ürünün fiyatlarında artışa gidildi. 

Marketlere her bir hatalı işlem için 2024’den itibaren 3 bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Ancak vatandaşlar haksız zam yapan marketleri bildirmesi gerekiyor. Bunun için Ticaret Bakanlığı bir link verdi ve o linkten haksız zam yapan marketler bildirildiği zaman gerekli ceza kesiliyor.

Tüketici Konfederasyonu (TUKONFED) Hukuk Komisyonu şu açıklamayı yaparak vatandaşları uyardı :

’Yüzde 25’lik kar marjı var ama bu stok değerlendirmelerinde, ellerindeki stokları sürekli fiyat değiştirerek arttırdıklarında da haksız uygulamalar yapıyorlar. Tüketicilerin burada çok dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta var. Alacağı ürünün etiketine çok dikkatli bakacak, üzerinde ki fiyat değişim tarihi yazıyordur; eğer birkaç gün öncesinin tarihi varsa bunun fotoğrafını çekecek ve almış olduğu ürünün fişiyle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı’nın Haksız Fiyat Uygulamaları merkezine de şikayet edebilirler ama internet üzerinden uğraşmak istemiyorlarsa ‘175 Alo Tüketici Hakları’ hattına 7 gün 24 saat müracaat ederek şikayetlerini yapabilirler’

Kesilen cezalar ifşa edilmeli ve o market boykot edilmeli ki haksız zammın önüne geçilsin.

Haksız fiyat artışı yapan marketleri aşağıdaki linkte tıklayarak e-devletten bildirebilirsiniz. Aşağıdaki linki kopyalayıp kaydedin..

https://garajkayseri.com/haksiz-zam-yapan-marketleri-bu-linkle-bildirin/

BİLDİRMEK İÇİN TIKLA