Fas’ta 7 Büyüklüğünde Deprem Oldu

Kuzey Afrika ülkesi Fas’ın ülkenin en büyük şehirlerinden Marakeş’e 70 kilometre uzaklıktaki dağlık alanda 7.0 şiddetinde deprem meydana geldi.

Kuzey Afrika ülkesi Fas'ın

Kuzey Afrika ülkesi Fas’ın ülkenin en büyük şehirlerinden Marakeş’e 70 kilometre uzaklıktaki dağlık alanda 7.0 şiddetinde deprem meydana geldi.

deprem

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, gerçekleşen depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu bildirdi.

Fas’ta yerel saatle 23:10 sularında meydana gelen deprem, başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Marakeş ve Fes kentlerinde hissedildi.

Sosyal medya platformlarında halkın deprem sonrası sokaklara çıkmasına ve binaların çöküş anlarına ilişkin görüntüler paylaşıldı. Turistler depreme eğlence mekanlarında yakalandı. Marakeş’te birçok tarihi bina çöktü.

Can kaybı 632’ye yükselirken yaralı sayısının da 329 olduğu açıklandı. 30 saniye süren deprem sonrası telefon hatları ve internet ağı da çökmüş durumda. Fas’ta meydana gelen merkez üssü Marakeş’in El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğünde depremden sonra, bir çok eve elektrik ve su verilemediği öğrenildi.

Enstitü, 8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Marakeş’in El-Huz bölgesi olduğunu belirtti.

Ülkede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Fas’ta 7 şiddetinde meydana gelen depremin ardından halk sokağa döküldü ve geceyi sokakta geçirdi.

Fas ülkesi Türkiye’ye 5.452 km uzaklıkta.