Dev kaplumbağa gerçek mi ?

Sosyal medya da Bingöl’de ‘kamyonetle taşınan dev kaplumbağa’ görüntüleri gerçek mi yoksa montaj mı ? Dev kaplumbağa nereye götürüldü ?

Sosyal medya da Bingöl'de

Bingöl-Diyarbakır karayolunun Bingöl merkez İçmeler Mahallesi Kavşağı mevkiinde kış mevsiminde çekildiği görülen 10 saniyelik videoda, plakası görülmeyen bir kamyonette taşınan dev kaplumbağa dikkat çekiyor. Görüntülerde kaplumbağanın kafasının hareket ettiği de görülüyor.

2011 yılında da benzer bir video sosyal medyada gündem olmuş, daha sonra görüntülerin ise gerçek olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bingöl’de çekildiği iddia edilen ve bir kamyonun kasasında taşınan dev kaplumbağanın görüntülerini içeren video sosyal medyada gündem oldu. 2011 yılında da benzer bir video sosyal medyada gündem olmuş, daha sonra görüntülerin gerçek olmadığı ortaya çıkmıştı.

Yenisi yayınlanan video, ‘Bingöl’de geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın tarlasına giren dev kaplumbağa güvenlik güçleri tarafından güçlükle yakalandı.” yorumlarıyla paylaşıldı. Videoyu görenler dev kaplumbağa nereye götürüldü yorumları yaptı.

Ancak bu dev kaplumbağa videosunun da montaj olduğu açık ve net. İçmeler kavşağında çekilen videoda kamyonetin üzerine montajla eklenmiş bir dev kaplumbağa bulunmaktadır.

Dev Galapagos Kaplumbağası Türkiye’de yoktur. Chelonoidis niger, günümüzde yalnızca Galapagos ve Aldabra Adaları’nda yaşayan dev kara kaplumbağalarıdır. 16. yüzyılda Batılılar tarafından keşfedilen bu dev kaplumbağalarla dolu olan adaya İspanyolca kaplumbağa anlamındaki Galapago adı verilmiştir.

İşte o video :