Deprem’de Kayseri’nin derecesi belli oldu

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yeni diri fay haritası güncellendi. Kayseri’nin deprem derecesi belli oldu.

Maden Tetkik ve Arama

Kahramanmaraş depremlerinin ardında aylar geçmesine rağmen Kayseri ve tüm Türkiye halen teyakkuz halinde. Her an deprem olacakmış gibi tedirgin ve korku içindeyiz.

Kayseri’nin deprem hakkında geçmişini ve Kayseri’deki fay hatlarını çok iyi bilmemiz gerekiyor. Yeni düzenlenen Diri Fay Haritası’na göre Türkiye genelinde 45 ilde 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek potansiyelde 485 diri fay bulunuyor. Ülkemizde 45 ilde 5.5 ve üzeri deprem meydana gelebilir. Kayseri’de bu illerden bir tanesi.

Edinilen bilgilere göre Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) son teknoloji arazi incelemeleri, hendek çalışmaları, uydu görüntüleri ve hava fotoğraflarının analizi gibi çeşitli yöntemlerle elde edilen verileri birleştirerek Türkiye Diri Fay Haritası’nı yeniden güncelledi. Bu güncellenmiş harita, Türkiye’nin deprem riski ve etkilenme potansiyelini belirlemede büyük önem arz ediyor.

Ülkemizde en tehlikeli fay hatları arasında Doğu Anadolu, Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları bulunuyor. Bu fay hatları üzerindeki şehirler büyük depremler ile karşı karşıya kalabilmektedir.

MTA’nın güncellenmiş Diri Fay Haritası’na göre,

Birincil Riskli Bölgeler : İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkâri, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt

İkinci Derece Riskli Bölgeler : Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Maraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Ağrı ve Çorum

Üçüncü Derece Riskli Bölgeler : Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Urfa, Mardin, Kilis, Adana, Antep, Maraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir

Dördüncü Derece Riskli Bölgeler : Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman

Kayseri’nin üçüncü derece risk bölgesinde olması nedeniyle, deprem tehlikesi diğer illere göre azdır. Kayseri’de 5.5 üzerinde deprem üretecek herhangi bir faya rastlanılmadı. Kayseri bölgesine yakın olan Erciyes Fayı ve Erkilet Fay Zonu bulunmaktadır. Kayseri il merkezi kuzeybatısından ve güneydoğusundan geçen fay hatlarıyla sınırlanmıştır. 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde Melikgazi, Kocasinan, Talas ve Yeşilhisar ilçe merkezleri ile yine Kayseri’ye bağlı eski köy/belde niteliğine sahip 18 mahallesi doğrudan fay zonu üstüne oturmaktadır.