Deprem Beklenmeyen Yerler Açıklandı

Prof. Dr. Naci Görürden uyarı geldi! Türkiye’de Deprem beklenmeyen yerleri açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görürden

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen depremler, vatandaşları her gün telaşa sürüklemektedir. Uzman yer bilimciler her gün açıklamalar yaparak vatandaşları bilgilendiriyor. Öne çıkan isimlerden biri olan Prof. Dr. Naci Görür, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Naci Görür, Marmara Denizi’nin güneyinde yakın zamanda büyük bir deprem beklemediklerini ancak kuzey kolunun güney bölgesini etkileyebileceğini belirtti. Görür, İstanbul’da minimum 7.2, maksimum 7.5 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıkladı. Deprem beklemediği bölge olarak Tekirdağ Fayı’nı işaret etti ve bu fayın daha önce kırıldığını, dolayısıyla bu bölgede bir deprem olasılığının düşük olduğunu söyledi.  Silivri açıklarıyla Yeşilköy açıkları arasındaki Kumburgaz Fay Kolu ve Adalar’ın güneyindeki fay kollarında kilitlenme ve enerji birikimi olduğunu ifade ederek, bu bölgelerde 7.2 ile 7.5 büyüklüğünde depremler yaşanabileceğini belirtti.

Görür, özellikle Bursa ve Çanakkale’de meydana gelen son depremlere dikkat çekerek, bu tür küçük sarsıntıların genellikle Marmara Bölgesi’nin bir gerilim altında olduğunu işaret ettiğini belirtti. Büyük bir depremin Marmara Denizi’nin içinde bulunan Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolunda gerçekleşebileceğini vurguladı.

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman.