reklam ver kayseri

Coca-Cola’ya devlet desteği verildi

İsrail – Filistin savaşları sürerken Sanayi Bakanlığı, Coca Cola’ya teşvik belgesi verdi.

İsrail - Filistin savaşları

İsrail – Filistin savaşları sürerken Sanayi Bakanlığı, Coca Cola’ya teşvik belgesi verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan belgelere göre kamu kurumlarının boykot ettiği Coca-Cola’ya devlet teşvik verdi. Coca-Cola İçecek AŞ 590 milyon 793 bin TL’lik yatırımı karşılığında teşvik aldı.

İsrail’le diplomatik ilişkiler gerildikçe yere dökülerek protesto edilen Coca-Cola için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ağustos ayında 590 milyon 973 bin lira yatırımına teşvik verildiği ortaya çıktı.

Yayımlanan belgeye göre Ağustos ayında Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi’ne 590 milyon 973 bin 263 TL’lik yatırımına teşvik verildiği öğrenildi. Söz konusu teşvik; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve yüzde 50 vergi indirimi gibi maddeleri de kapsıyor. 

Ayrıca geçtiğimiz aylarda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Dijital Servis Merkezi açılışına katılmış ve burada yaptığı konuşmasında  son 10 yılda Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin toplam sabit yatırım tutarı 1,7 milyar TL olan 17 yatırımını teşvik sistemi çerçevesinde desteklediklerini ifade etmişti.

Açıklama geldi

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Boykotlar sürerken… Coca-Cola’ya devlet desteği!” başlıklı haberler manipülasyon içermektedir.

Ağustos ayında 1301 yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir. İddiaya konu teşvik de bu kapsamdadır. Verilen teşvikler hususi olarak şirket ve proje değerlendirmesi yapılarak verilen teşvikler değildir. Ülkedeki yatırımlara verilen otomatik vergi indirimlerinden ibarettir. Haber metninde ağustos ayında teşvik verildiği ifade edilirken başlıkta “boykot sürerken” denilerek açıkça manipülasyon yapılmaktadır. Ayrıca haberde teşvik tutarıymış gibi ifade edilen 590 milyon lira teşvik değil, yatırım tutarıdır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi