Bakan Koca Duyurdu ! Aşı Başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. 15 Eylül’den itibaren aşılama başlıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. 15 Eylül’den itibaren aşılama başlıyor.

aşı olmak

65 yaş ve üstü tüm vatandaşların ve 65 yaş altı olup kronik hastalığı bulunan hastalar için Grip Aşısı uygulaması normal takvimiyle başlıyor.

GRİP AŞISI, grip hastalığına yakalanma riskini azaltır, hastalığın şiddetini hafifletir. GRİP, özellikle, 65 yaş üstü ile kronik hastalığı bulunan kişilerde zatürre, bronşit, sinüzit ve kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Doktorunuza başvurarak reçetenizi yazdırabilirsiniz.

Sosyal medya hesabından takvimin 15 Eylül’den itibaren başlayacağını belirten Koca, şunları kaydetti:

“65 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızla 65 yaş altında olup kronik hastalığı bulunan hastalarımız için grip aşısı uygulaması normal takvimiyle başlıyor. grip aşısı, grip hastalığına yakalanma riskini azaltır, hastalığın şiddetini hafifletir.

Grip, özellikle, 65 yaş üstü ile kronik hastalığı bulunan kişilerde zatürre, bronşit, sinüzit ve kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonlara yol açmaktadır. Grip aşılarımızı mutlaka yaptıralım. Doktorunuza başvurarak reçetenizi yazdırabilirsiniz.”

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. 

Grip aşısı sonrası %15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir.

Aşı randevusunu; e-Nabız üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan kişiler grip aşısından ücretsiz faydalanabiliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 65 yaş ve üzeri 8 milyon 245 bin kişi yaşıyor.