Ay Tutulması Ne Zaman ? | GarajKayseri.com
Ay Tutulması Ne Zaman ? | GarajKayseri.com
Ay Tutulması Ne Zaman ?

Ay Tutulması Ne Zaman ?

Ay tutulması başlıyor. Ay tutulması ne zaman gerçekleşecek ?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

5 Mayıs Cuma günü Ay tutulması gerçekleşecek, saat 18.14’de başlayacak 22.32’de bitecek.

Ay tutulmalarında insanlar daha korkak ve daha tepkisel hale geliyor. Bu daha büyük güvensizliğin ortaya çıkması ya da insanlarla duygusal yüzleşmelerin yaşanması anlamı taşıyabilir. Ay tutulmasıinsanları güvenli bölgelerinden uzaklaştırabilir.

Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.” (Buhari, Küsuf, 1, 15). Hadis-i şeriften anlaşılacağı üzere Dünya’da Güneş ve Ay tutulmasının gerçekleşeceği vakit Müslüman kimseler için ibadette bulunmak en makbulüdür.

Dünya Güneş’ten doğrudan gelen ışınları engellemesine rağmen, atmosferdeki parçacıklar tarafından yönü değiştirilen ışınlar Ay’a ulaşabilir. Bu nedenle Ay tutulması sırasında Ay kırmızımsı görünür.

ay tutulmasi

YAZAR HAKKINDA

Garaj Kayseri Garaj Kayseri Web Sitemizde ; Kayseri ve Türkiye Haberleri, Trafik Haberleri , Araba Teknik Bilgiler ile ilgili yazılar bulunmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar