Almanya çifte vatandaşlık şartları 2024

Almanya’da çifte vatandaşlığı mümkün kılan yasa tasarısı 20 Ocak 2024’te Meclis’te oybirliği ile kabul edildi.

Almanya’da çifte vatandaşlığı mümkün

Almanya çifte vatandaşlık şartları, 20 Ocak 2024 tarihinde Federal Meclis’te kabul edilen yeni vatandaşlık yasası ile değişti. Artık Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, önceki vatandaşlıklarını bırakmak zorunda kalmayacak ve çifte vatandaş olabilecekler.

Ayrıca vatandaşlığa başvurabilmek için gerekli yasal ikamet süresi sekiz yıldan beş yıla indirildi. Bazı özel durumlarda ise üç yıl yeterli olacak. Vatandaşlık testi ve Almanca dil sınavı gibi şartlar da esnetildi.

Yasa tasarısının 2 Şubat’ta eyalet temsilcilerinden oluşan Federal Konsey oturumunda gündeme alınması ve onaylanması bekleniyor. Bu durumda yasa, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın onayı sonrası Resmi Gazete’de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek.

Almanya’da çifte vatandaşlığı mümkün kılan yasa tasarısı Meclis’te kabul edildi. Yasa kapsamında Almanya vatandaşlığına geçişler kolaylaşacak ve çifte vatandaşlığın önündeki engel kaldırılacak.

Olaf Scholz ldierliğindeki merkez sol koalisyon hükümeti tarafından Meclis’e sunulan tasarı, 234’e karşı 382 oyla kabul edilirken oylamada 23 milletvekili çekimser kaldı.

Vatandaşlık alanlar daha önce sahip oldukları vatandaşlığı bırakmak zorunda kalmayacak ve böylelikle çoklu vatandaşlık sahibi olma imkanı sağlanacak.