1 Ocak’ta 5 uygulama hayata geçecek

Yeni yıla girmemizle beraber bazı uygulamalarda değişiklikler olacak.

Yeni yıla girmemizle beraber

2024 yılına girmemize sayılı günler kaldı. Yeni yıla girmemizle beraber bazı uygulamalarda değişiklikler olacak.

Yeni yılla beraber hayata geçecek 5 yeni uygulama şunlar olacak..

1- 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren turizm ve Airbnb amaçlı konut kiralamalarında kayıt dışılığı engellemek için sözleşmeden önce izin belgesi alınacak. İzin belgesi almadan konutlarını turizm amaçlı kiraya verenlere 100 bin TL idari para cezası uygulanacak. 15 gün içinde izin belgesi almayanlara ise 500 Bin TL ceza uygulanacak.

2- Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile yeni yılın ilk günü itibariyle şehirler arası yolcu taşımacılığında kullanılan otobüsler için araç takip cihazı takmak zorunlu olacak. Otobüslerin konum, tarih ve saat ve hız bilgileri elektronik ortamda denetlenecek.

3- Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan IMEI numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme de yılbaşında yürürlüğe girecek. Buna göre, ithal veya imal edilen ya da yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK’nin sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek. Ayrıca, BTK’nin Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024’ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak.

4- Ticaret Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle, yılbaşından itibaren tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak.

5- Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yılbaşında devreye alınacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile yurt içinde üretilen veya ithal edilen inşaat demirleri, üretim ve ithalat aşamasından nihai satış veya müteahhitçe inşaatlarda kullanım aşamasına kadar izlenecek.