reklam ver kayseri

Oy Kullanırken Bunlara Dikkat

14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy kullanırken herkesin dikkat etmesi gereken noktalar var.

14 Mayıs 2023 Pazar

14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy kullanırken herkesin dikkat etmesi gereken noktalar var.

Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor.

Türkiye’de 60 milyona yakın vatandaş sandığa gidip oy verecek.

işte Dikkat Edilmesi Gerekenler :

Sandığa gitmeden önce nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin.

Tc Kimlik kartınızı ve seçmen kağıdınızı yanınıza almayı unutmayın.

Sandık görevlisine seçmen kâğıdınızı veya T.C kimlik no’su bulunan belgenizi verin ve imza atarken sizin adınızın yazdığından emin olun.

Oy pusulanızda ‘ Tercih ‘ mühründen başka yazı imza ve işaret olmamasına dikkat edin.

Seçmenin cep telefonu, fotoğraf veya Film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesi yasaktır.

Oy pusulanızı katlarken dikkat edin. Mühürlerin bulaşmaması için düzgün katlayın ve zarfa güzelce yerleştirip zarfı kapatın.

Oy kullandıktan sonra kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa bizzat kendiniz atın.

Dikkat : Oy kullanmak için yanınızda seçmen bilgi kağıdını götürmeniz şart değil. Sandığa giderken, yanınızda üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olan nüfus cüzdanı gibi bir resmi belge bulunması şart. Aksi halde oy kullanamazsınız.

Oy verme işlemi tüm yurtta saat 08.00’de başlayıp saat 17.00’de sona erecek.

Yurtiçi seçmenler isterlerse MUHARREM İNCE’nin adının altına mühür basabilecek. Bu oylar geçersiz sayılmayacak. Ancak, İnce çekilen aday sıfatıyla yüzde 50+1 alsa da mazbata verilmeyecek. Bu durumda 2. ve 3. aday ikinci tura kalmış sayılacak. İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi bu iki aday arasında gerçekleşecek.