reklam ver kayseri

Naci Görür, Kayseri Dahil 18 İli Uyardı

Prof. Dr. Naci Görür’den Kayseri dahil 18 il için uyarı.

Prof. Dr. Naci Görür'den

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kafa dergisi yayında depreme ilişkin konuşu. 18 ili uyaran Görür, o illerde 7 ve üzeri deprem olabileceğini söyledi. O iller arasında Kayseri’yi de saydı.

Prof. Dr. Naci Görür’den 18 il için uyarı: Kaderleri Maraş ve Hatay gibidir dedi.

Görür, katıldığı Kafa tv isimli bir programda ise 18 ili uyarıp “Fay hattı üzerinde yaşayan bu illerin kaderi, üzülerek söylüyorum kaderi Maraş, Hatay gibidir.” dedi.

Görür Kayseri dahil 18 ilin fay üzerinde yaşadığını açıkladı.

18 il arasında yer alan Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari için önemli uyarılarda bulunan Görür, “Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var.” değerlendirmesinde bulundu. 

Görür, bu illerde deprem olması durumunda zarar ve kayıpların anormal derecede fazla olacağının altını çizdi.

naci gorur

Deprem gecesi yaşadığı olayı anlatırken gözyaşlarını tutamayan Görür, o anısını şöyle anlattı:

“Adana’da biz sizin uyarılarınız üzerine gittik komşularla konuştuk. Bir apartmandaki sıkıntılı durumu oradakilere izah ettik. O apartmadakiler bunu kabul etmemiş. Beni dinleyen kişi ‘Bizim halimiz vaktimiz yerindeydi, biz oradan ayrıldık’ diyor. Şimdi size hayır diyenlerin hiçbiri yaşamıyor diyor. Erkenek’te bir grup bana video göndermiş; ‘Hocam size saygılar sunarız. Siz çok uyardınız. Biz dinlemedik. Şimdi Erkenek yok’ diyor.

Depremin olduğu gün saat 6’ya doğru benim telefonum çaldı. Ben telefonumu genelde açık bırakırım. Çünkü uygunsuz saatte çaldıysa ya çocuklar ya da deprem olmuştur. Gazeteciler beni aramaz o saatte. Ben kalktım o saatte baktım beni WhatsApp’tan biri görüntülü arıyor. Bir hanım gördüm. Önce tam anlamadım. Loş bir ışıkta saç baş karışık. Tam görünmüyor da bir baktım yanında da bir kız çocuğu var; ‘Hocam bizi kurtar’ diyor. Yani düşünün o sabah ben mübalasız 4 5 saat ağladım.”

Programı izlemek için :