reklam ver kayseri

Mehmet Özhaseki Kimdir ?

Mehmet Özhaseki Kimdir ? Ne iş Yapar ? Nerelidir ?

Mehmet Özhaseki Kimdir ?

Mehmet Özhaseki Kimdir? Ne iş Yapar? Nerelidir?

Mehmet Özhaseki 27 Mayıs 1957 tarihinde Kayseri’de doğmuştur. 66 yaşındadır.

mehmet özhaseki
Mehmet Özhaseki

1994 ve 1998 yılları arasında Melikgazi Belediye Başkanlığı yapmıştır. 1998 ve 2015 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

2015 yılında Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kayseri milletvekili olarak meclise girmiştir.

2016-2018 yılları arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev almış, 2023 yılında tekrar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak atanmıştır.

AK Parti’den milletvekili adayı olabilmek amacıyla 10 Şubat 2015 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi görevinden istifa etti ve 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı.

2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. %47,12 oy alarak seçimi Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş’ın ardından ikinci sırada tamamladı ve seçimi kaybetti.

Babası : Kemal Özhaseki, Annesi : Şükran Özhaseki

Çocukları: Zeynep Özhaseki, Enes Özhaseki, Merve Özhaseki

İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlamasının ardından Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Fakat o günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1974 yılında Karakebap olan soyadını değiştirerek Özhaseki yaptı.

Mehmet Özhaseki 1982 yılında Neşe hanımla dünya evine girdi.

Mezun oluşunun ardından tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti ve 1994 yılına kadar Tekstil ticareti ile uğraştı. 1980 sonrasında 10 yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde yer aldı.

Mehmet Özhaseki ayrıca Kayserisporda onursal başkanlık yaptı.