reklam ver kayseri

Kedi ve Köpek Çip Taktırma Fiyatları 2023

Kedi ve köpek çip taktıma fiyatları 2023 yılında en çok araştırılan konulardan biri.

Kedi ve köpek çip

Kedi ve köpek çip taktıma fiyatları 2023 yılında en çok araştırılan konulardan biri.

Çünkü Evcil hayvanların kayıt altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile hayvan sahiplerine belirtilen süre sonuna kadar evcil hayvanlarına mikroçip taktırma zorunluluğu getirildi. Belirlenen süre içinde hayvanlarına mikroçip taktırmayanlara cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Bu nedenle birçok kişi mikroçip taktırmama cezası ne kadar araştırmaya başladı. Biz de sizler için köpek mikroçip fiyatları ve kedi mikroçip fiyatları ne kadar oldu araştırdık.

Mikroçip Nedir?

Evcil hayvanlara ait bilgilerin kaydedildiği kalıcı elektronik tanımlama yöntemine pet mikroçip denir. Uygulama sırasında hayvanın deri altına pirinç tanesi kadar bir çip yerleştirilir ve bu çipe bazı bilgiler kaydedilir.

Aslında bu uygulama uzun zamandır yapılıyor ancak yönetmelik yayımlanana kadar tamamen hayvan sahibinin inisiyatifindeydi. Artık kedi, köpek ve gelincik sahipleri, hayvanlarına mikroçip taktırmakla yükümlü hale geldi. Köpek mikroçip taktırma süresi bu yılsonunda doluyor. Kedi mikroçip taktırma süresi ise 2023 yılı sonuna kadar devam edecek.

Mikroçiplerde Hangi Bilgiler Olacak?

Hayvanların ensesinden yerleştirilen mikroçiplerde yer alan bilgiler şunlardır:

Mikroçipin yerleştirildiği tarih ve yer

Mikroçip numarası

Evcil hayvan sahibinin adı, soyadı, adresi, T.C kimlik numarası, telefon numarası

Evcil hayvana uygulanan aşıların bilgileri (Aşı adı, aşılama tarihi, aşının sağladığı bağışıklık süresine göre geçerlilik tarihi, parti no, aşı firma bilgileri)

Evcil hayvanın adı, türü, cinsiyeti, doğum tarihi, ırkı, belirgin fiziksel özellikleri ve rengi

Evcil hayvanın anne ve baba bilgileri

Geçirdiği operasyonların tarihi

Hayvana ait kalıtsal kusurlar (varsa)

Kayıp bildirim tarihi (kaybolma durumlarında geçerli)

Mikroçip Ne İşe Yarar?

Kedi ve köpekler için mikroçip uygulamasının zorunlu hale getirilmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunlar:
Evcil hayvanınız kayboldu ya da çalındığı durumlarda bulunma şansını yüksek oranda arttırır. Bir başkası tarafından bulunup veterinere götürüldüğünde pet mikroçip ile sorgulama yapılır. Yerleştirilen mikroçip içinde hayvan sahibinin kişisel bilgileri dışında iletişim bilgileri de yer aldığı için, size ulaşmaları mümkündür.

Evcil hayvanların sokağa terk edilmesinin önüne geçilmesini sağlar. Sokak hayvanlarının sayısı gün geçtikçe arttığı için bu uygulama sahiplendikleri hayvanları sokağa bırakan kişilerin önünde engel oluşturacak. Bu sayede barınak doluluk oranlarının da önemli miktarda düşmesi beklenmektedir.

Kısacası, köpek mikroçip taktırma işlemi yaptırmış bir hayvan sahibi artık daha rahat edecek. Köpek çip takıldığı için kaybolsa bile sahibine kolaylıkla ulaştırılabilecek. Ülkemizde her yıl binlerce kedi ve köpek çalınıyor ya da kayboluyor. Hayvanlara mikroçip uygulaması zorunluluğu ile bu durumun önüne geçilmesi mümkün hale geliyor.

Mikroçipin Kullanım Süresi Ne Kadar?

Üzerinde herhangi bir güç kaynağı ya da pil bulundurmayan mikroçipler yaklaşık 25 yıl ömre sahiptir. Evcil hayvanınızın ortalama ömründen daha fazla dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle pet mikroçipin kaybolması, düşmesi vb. bir sorun yaşamadığı sürece yenilemeye gerek yoktur.

Kedi ve Köpeklere Mikroçip Takılması İçin Son Tarih Ne Zaman?

Evcil kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılarak kimliklendirilip, kayıt altına alınması uygulamasında son tarih 31 Aralık 2022.