reklam ver kayseri

Kayseri’de Gezilecek 38 Yer

Bu yazımızda Kayseri’de gezilecek 38 yeri özellikleri ile birlikte sizler için derledik.

Bu yazımızda Kayseri'de gezilecek

Bu yazımızda Kayseri’de gezilecek 38 yeri özellikleri ile birlikte sizler için derledik.

Kayseri’yi gezmeye gelenler bu 38 yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

kayseri afet bölgesi

Erciyes

Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan sönmüş bir yanardağ. Kayseri’nin 25 km güneybatısındaki Sultansazlığı ovaların yanından yükselen büyük kütleli bir stratovolkandır.

Sarımsaklı Barajı

Sarımsaklı Barajı Mesire Alanı, Kayseri ilinin Melikgazi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Melikgazi ilçesine bağlı Sarımsaklı mevkiinde bulunmaktadır.  Sarımsaklı Barajı kamp alanı, çadır kampı ve karavan kampı için uygundur.

Tarihi Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi Kayseri’de bulunan Türkiye’nin turistik kalelerinden biridir. Cumhuriyet meydanında yer almaktadır.

Yamula Barajı

Yamula Barajı, Kızılırmak Nehri üzerinde Kayseri’nin 25 km kuzeybatısında, Yemliha kasabası yakınlarında kuruludur. Piknik yapmak yada balık tutmak için efsane yerdir. Kayseri Marina’da Ailenizle birlikte Sabah kahvaltınızı bu güzel manzara eşliğinde yaptıktan sonra, tekne turlarımız ile keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. 

Kıranardı Kent Ormanı

Kayseri merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta mesire alanıdır. Tesisler, yollar, otoparklar, kamelyalar, çocuk oyun alanları, mangal yerleri, yeşillikler, yayla havası. Her şeyi ile çok güzel ve Kayseri’nin, ormanlık, yeşil piknik alanıdır.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı Köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir. Yahyalı’ya 60 kilometre uzaklıktadır. Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumundadır. Torosların Tepesindeki doğal güzelliklere sahip Kapuzbaşı Şelalelerine ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfaltlanmıştır.

Osmanlı Sokağı

Talas ilçesindeki tarihi değerleri turizme kazandırmak adına 67 konak ve evin restore edilmesi ile açılan Osmanlı Sokağı gümüş atölyesi, antikacı, hediyelik eşya ve deri atölyesi, el sanatları atölyesi, lokanta ve kafeteryalarla hizmete sunulmuştur.

Yaman Dede Konağı

Talas ilçesi Tablakaya mahallesinde yer almaktadır. 1850 yılında geleneksel Türk evi karakteristiği ile inşa edilmiştir. 1890 yılında onarılmış ve içerisine gayrimüslim mimariye ait unsurlar eklenmiştir. 2007 yılında Talas Belediyesi tarafından kamulaştırılıp 2011 yılında restore edilerek Talas’ın geleneksel yaşam kültürünü temsil edecek biçimde düzenlenerek ziyarete açılmıştır.

Ali Dağı

Talas İlçesi’nin yamaçlarına kurulduğu Ali Dağı, ülkemizdeki belli başlı yamaç paraşütü merkezlerinden biridir. Ali Dağı, Kayseri il merkezine 15 dakika uzaklıktadır. 2010 yılında temizlenip aydınlatılarak turizme açılan yer altı şehri, Talas ilçesinin Ali Dağı’na doğru yükselen yamacında yer almaktadır.

Kurşunlu Cami

Memleketi Kayseri olan Mimar Sinan’ın 1573 yılında inşa ettirdiği ve asıl adı Hacı Ahmet Paşa Camisi olan bu cami, merkezî kubbesinin kurşunla kaplı olmasından dolayı “Kurşunlu Cami” adını almıştır.  İç süslemeleri, minberi ve avluda sekiz sütuna basan sivri kemerlerin taşıdığı kubbeli şadırvanı ile dikkat çekmektedir. 

Sultan Sazlığı

Sultan sazlığı, İç Anadolu Bölgesinde Kayseri il sınırları içerisinde Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan Sultan Sazlığı’nda yer yer kamış, kafa otu ve kındıra bulunur. Gölde açık havalarda nilüfer ve süsen, bununla birlikte çok sayıda yüzen saz adacıkları yer almaktadır. Bu tatlı su kompleksi güney ve kuzeyde tuzlu bir göl olan Yay Gölü ile ayrılır.

Sultanhanı Kervansarayı

Sultanhanı Kervansarayı Kayseri-Sivas karayolunun üzerinde ve Kayseri’ye 47. km uzaklıktadır. Aynı adı taşıyan köyün içindedir. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat zamanında 1232-1236 tarihleri arasında yaptırılmıştır.

Kara Mustafa Paşa Kervansarayı

Adana-Niğde-Kayseri ile Nevşehir-Ürgüp-Kayseri’yi birleştiren çağın önemli yollarından İpekyolu üzerindeki kavşakta, İncesu’da 1660 yılında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından bir külliye olarak yaptırılmıştır. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Kervansarayı, çarşı, cami, medrese, tabhane ve hamam ile birlikte külliyeyi meydana getirmektedir. 

Aladağlar

Aladağlar, Kayseri-Niğde-Adana illeri arasında bulunan dağ sırası, bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği bakımından zengindir.  Alanda dağcılık, yürüyüş, kuş gözlemciliği, kampçılık gibi aktiviteler yapılmaktadır. Yüksek kaya duvarları, derin vadiler ve buzul gölleri önemli çekim noktalarındandır.

Beştepeler

Mini hayvanat bahçesi ve oyun alanıyla tepede yer alan, piknik imkanları ve gün batımı manzaralarıyla ünlü geniş park.

Kayseri Mutfağı

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Kayseri, hem medeniyetler hem de lezzetler anlamında çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Ağırlıklı olarak unlu ve etli besinlerden oluşan mutfağı eşsiz yemeklerin merkezini oluşturur.

Hörmetçi

Hürmetçi, Kayseri ilinin Hacılar ilçesine bağlı bir mahalledir. Mevsimin ilk yağmurlarıyla beraber suyla dolan Hürmetçi Sazlığı (Karasaz) sulak alanı, şehir merkezinin 13 kilometre güneybatısına konumlanıyor. Hacılar ve İncesu ilçelerinin sınırları içerisinde kalan ekosistem, 2004 yılında 9 Ramsar kriterinden birini taşıdığı için uluslararası öneme sahip bir sulak alan olarak tanımlanmıştır.

Soğanlı Erdemli Vadisi

Niğde-Kayseri yolunun batısında bulunan Erdemli, Yeşilhisar’ın 4 km kuzeyinde ve Kayseri’ye 65 km uzaklıktadır. Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesi Erdemli Mahallesi sınırlarında bulunan Erdemli Vadisi, Erciyes Dağı’nın aktif bir volkan iken püskürttü lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan kanyon şekilli bir vadidir. Kayseri il merkezine uzaklığı 69 km’dir. Erdemli Mahallesinde bulunan, Erdemli Vadi’sinde göz kamaştırıcı bir tabiat içerisinde manastır, kilise ve kaya mekanlar bulunmaktadır.

Ortaseki Ormanları

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, şehrin gürültüsünden uzakta doğayla iç içe zaman geçirebilecek bir mekan olan Hacılar Ortaseki Ormanları, yüzlerce doğa ve sporseveri ağırlıyor.

Koramaz Vadisi

Koramaz Vadisi, Türkiye’nin Kayseri ilinde yer alan bir vadidir. Deprem kırığı sonucunda oluşan ve doğu-batı yönünde konumlanan vadinin uzunluğu 12 km iken rakımı 250 m ila 1.550 m arasında değişmektedir. Vadide kayadan yapılmış kırk iki tane kilise vardır.

Selahattin Hamamı

Selçukludan günümüze uzanan tarihi Türk hamamında kese, masaj, sauna, duş, havuz gibi hizmetlerle bedeninizi ve zihninizi rahatlatıyor.

Bünyan Cam Teras

Kayabaşı Cam Seyir Terası eşsiz manzarayı izlemenin heyecan ve mutluluğunu yaşamak isteyenlerin uğrak yeri. Bünyan Kayabaşı Cam Seyir Terası 11:00-16:00 saatleri arasında cesareti olan ve merak eden herkese açık olacaktır.

Hunat Hatun Külliyesi

Alaeddin Keykubad’ın karısı, II. Keyhüsrev’in annesi  Mahperi Hatun tarafından 1237-1246 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami, medrese, türbe ve hamamdan oluşan bu külliye, gerek genel görünüşü, gerekse yapılış şekliyle Anadolu’da bulunan Selçuklu eserlerinin en güzel ve en önemli örneklerinden biridir.

Mimarsinan Evi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli abide eserlere imza atan Mimar Sinan’ın Kayseri’nin Ağırnas Mahallesi’ndeki doğduğu ve günümüzde müze olarak kullanılan ev, kemerleri, yer altı odaları, depoları ve galerileriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Milli Mücadele Taş Mektep

Kayseri Milli Mücadele Müzesi, Kurtuluş Savaşı’nda Yunan Orduları Başkomutanı General Nikolaos Trikopis’i esir alan askerlerden Bayram Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgelerine ev sahipliği yapıyor. Sakarya Meydan Muharebesi’nde son sınıf öğrencileri savaşta olduğu için mezun veremeyen ve “Taş Mektep” adıyla bilinen Kayseri Lisesi’nde Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Abdullah Gül ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da aralarında bulunduğu önemli isimler eğitim gördü.

Kayseri Mahallesi

Kayseri kültürünü en iyi şekilde yansıtan tarihi Kayseri evlerinin bulunduğu Kayseri Mahallesi, bakkalın, berberin, fırının, aktarın ve diğer esnaf grubunun yeniden canlandırıldığı ve eski Kayseri adetlerinin görülebileceği mekânlardan oluşmaktadır. Mahallede yer alan konaklarda Kayseri musikileri, Kayseri yemekleri, sanat eserleri ve gelenekleri yaşatılmaya devam etmektedir. 88 dönüm arazi üzerinde kurulu olan Kayseri Mahallesi, eski Kayseri mahallelerinin ruhunu geleceğe aktarmaktadır.

Zincidere 100.Yıl Mesire Alanı

İçerisindeki ördekler ve adanın da yer aldığı 19 bin metrekare yüzey alanına sahip göletle birlikte 56 bin metrekarelik Zincidere 100. Yıl Mesire Alanında restorandan mescid, lavabo, amfi tiyatro, kafeterya, bebek bakım odasına; seyir iskelesinden, teras, yemek pişirme alanı, oturma alanı ve kamelyalardan piknik alanlarına kadar birçok hizmet sunulmaktadır. Ayrıca gölet etrafında yürüyüş ve bisiklet parkurunun yanı sıra binicilik için at yolu da oluşturulan alanda gölet üzerinde su oyunlarıyla muhteşem bir görsel şölen de sunulmaktadır.

Zengibar Kalesi

Yeşilhisar adından da anlaşılacağı üzeri bir hisarın etrafında kurulu bir yerleşim yeriydi. Zengibar Kalesi MS. 6. yy’da İranlılar tarafından yapılmış olup, sonra Romalılar’ın eline geçmiş ve Türkler’in Anadolu’yu fethinden sonrada önemini korumaya devam etmiştir. Gerek Selçuklu’lar ve gerekse Osmanlı’lar zamanında Akdeniz bölgesini İç Anadolu bölgesine bağlayan geçitlerin korunması ve bölgelerdeki şehirlerin güvenliği içinde önemli görevler üstlenmiştir. Kale’nin üzerindeki büyük duvar kalıntılarının da bir manastra ait olduğu tahmin edilmektedir.

Camikebir

Kayseri şehir merkezinde olup, Kapalıçarşı’nın yanında yer almaktadır. Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami-i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılmaktadır. H.530/M.1135 tarihinde, Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılmıştır. Caminin kuzeye açılan kapısının yanındaki kitabe ise bir onarım kitabesidir.

Yeşilköy Şelalesi

Yeşilköy köyüne 3 km. mesafedeki ziyaret mevkilerinde bulunan şelaleler, Zamantı ırmağının iki yakasından akmakta olup Antalya-Düden şelalesinin benzeri niteliğindedir.Zamantı ırmağının üstünü kapatan tabi bir köprünün  baş kısmında yer alan şelalelerin büyüğü 20 m., küçüğü 10 m. Yüksekliğindedir. Günün belirli saatlerinde dönüşümlü olarak çekilen ve geri gelen sularıyla halk arasında bir takım efsanelerin doğmasına yol açan Yeşilköy şelaleleri, turistlerin olduğu kadar son günlerde bilim adamlarının  da uğrak yeri haline gelmiştir.

Kayseri Kütüphanesi

Tarih kokan kaynaklar, ilim dolu kitaplar aradığınız tüm konularda benzersiz kaynaklarla tam 59687 farklı yayına sahip zengin arşiv sizi Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneleri ‘nde bekliyor.

Seyyid Burhanettin Türbesi

Ömrünün son yıllarını Kayseri’de geçiren Mevlana Celaleddin Rumi’nin hocası Seyyid Burhaneddin hazretlerinin türbesi bugün Kayseri’de en çok ziyaret edilen türbelerin başında gelmektedir. Seyyid Burhaneddin Türbesi; Ahmet Eflaki’nin “Ariflerin Menkıbeleri” isimli eserinde asıl isminin Hüseyin olup, 1165 yılında Özbekistan’ın Tirmiz kentinde doğduğu ifade edilmektedir. Mevlana Celalleddin Rumi’nin hocasıdır. 9 yıl boyunca Konya’da Mevlana’nın hocalığını yapmış ve Konya’ya geçmeden önce 2 ay Kayseri’de kalmıştır. Seyyid Burhaneddin 1244 yılında vefat etmiştir. Seyyid Burhaneddin türbesi içerisinde, kubbe altında yarım silindir şeklinde Seyyid Burhaneddin’in sandukası bulunmaktadır. Sandukanın başında Mevlevi şeyhlerinden Kayserili Ahmed Remzi Dede’nin Seyyid hakkında yazmış olduğu (Ayine-i Seyyid-i Sırdan) başlıklı manzum eseri bulunmaktadır. Türbenin içerisinde Hz.Peygamber’in torunlarından 1414 yılında Kayseri’de ölen Seyyid Zeynelabidin’in mezarı da bulunmaktadır.

Sosyallı Sindelhöyük

Sindelhöyük’ün doğusunda Karacaviran ve Kopçu; batısında Kızık, Erciyes ve Kayseri; güneyinde Aygözme ve Develi; güneyinde Zile, Gaziköy, Sarıca, Tombak ve kuzeyinde Soysallı, Çayırözü ve Sazdamları bulunur.

Kapalı Çarşı

Osmanlı döneminde yapılan kapalı çarşılar arasında İstanbul’dakinden sonra en büyük kapalı çarşı olarak kabul edilen yapının 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. İçerisinde farklı isimlerle anılan birçok çarşı bulunan yapıdaki tek kitabe, 1844’te Hacı Efendi’nin yaptırdığı ve kendi adıyla anılan çarşıda yer almaktadır. 1870 senesinde yaşanan yangın sonucu neredeyse tümü yanan çarşı, Maraşlı Osman Paşa’nın uğraşları ile taş malzeme ile yeniden yaptırılmıştır. Yapı, 1907 Ankara Salnamesi’nde iki binden fazla dükkân ve mağazayı kapsayan “muhteşem kâgir çarşı” olarak geçmektedir. Kapalı Çarşı, halen yöreye özgü yiyecek ve el işlerinin satıldığı dükkânları barındırmaktadır.

Şahruh Köprüsü

Şahruh Köprüsü Kayseri ili Sarıoğlan ilçesi Karaözü köyünde yer alan tarihi bir köprüdür. Köprünün yapımına ilişkin bir yazıt yoktur. Fakat 1538 yılındaki onarımına ilişkin bir yazıt vardır. Bu yazıta göre köprü Dulkadiroğulları Beyliği’nden Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh tarafından yaptırılmıştır.

Hacer Ormanları

Aladağlarda bulunan Yedigöller yaylasından inerken sizi karşılayan orman Hacer ormanıdır. Buradan başlayarak Kapuzbaşı şelalelerine kadar devam eder. Ormanlar genelde çam ormanıdır. Ama aşağıya indikçe birçok orman çeşidini rastlarız. Soğukpınar dinlenme evi bu orman içindedir. Burada pınardan su içebilir ve piknik yapabilirsiniz. Ormanda rastladığımız bir çoban aile bize misafirperverlik gösterdi. Kapuzbaşı şelalelerinden orman sonuna kadar stabilize yol vardır. Yol çok mükemmel değil. Orman içinde kar tünelleri vardır. Aladağlara bir geçiş noktası da diyebiliriz.

Derebağ Şelalesi

Kayseri’nin ilçesini Yahyalı’ya 10 km uzaklıktaki Derebağ Kasabasında yer alan Derebağ Şelalesi, bölgenin önemli turistik duraklarından biri. Doğayla iç içe olacağınız unutulmaz bir seyahat imkanı sunan şelale, yaklaşık 15 m’lik yüksekliğe sahip. Bugün ise Yahyalı Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemesi ile daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede kır kahvesinin yanı sıra aileniz ve sevdiklerinizle keyifli saatler geçirmenize olanak sunan şelale manzaralı restoran yer almaktadır. Bölgeye ziyaretiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken Derebağ Şelalesi’nde uzun yürüyüşler yapabilir, saatlerce fotoğraf çekebilir ve yılın tüm stresinden uzaklaşarak doğayla baş başa kalabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra geniş bir piknik alanı tahsis edilen şelalede piknik yapma olanağı bulabilirsiniz. Tüm güzellikleriyle bir vadi boyunca akarak Yahyalı’ya ulaşan Derebağ Şelalesi, hafta sonunu değerlendirebileceğiniz eşsiz alternatiflerden biri.

Kültepe Kaniş Karum

Kanesh, Kayseri’nin Kuzey-doğusunda Kayseri-Sivas karayolunun 20. km’sinde yolun 2 km kuzeyinde; Karahüyük Mahallesi sınırları içendedir. Kültepe, biri yerlilerin oturduğu höyükten, öteki aşağı şehir veya Asurlu tüccarların yerleştiği Karum alanından oluşmuştur. Höyüğün çapı 500m, ova seviyesinden yüksekliği 20m’dir. Tepeyi dört yanından aşağı şehir, Karum çevirmiştir. Anadolu’da ilk yazılı vesikalar da Kültepe’de bulunmuştur.